Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Uznávaný odborník v oblasti materiálových vied profesor Michal Besterci (vľavo) jubiluje. Na mkolokviu v sprievode syna Luciána. Laudáciu prečítal riaditeľ Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach Pavol Hvizdoš.

Kolokvium k jubileu profesora Michala Besterciho

7. 4. 2017 | videné 1247-krát

Profesor Ing. Michal Besterci, DrSc., Dr. h. c. sa 27. marca dožil krásneho životného jubilea – 80. narodenín. Pri tejto príležitosti usporiadal Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach, kde jubilant pôsobil 55 rokov, kolokvium pod názvom „Progresívne materiály a technológie“.

Na kolokviu, ktoré sa uskutočnilo v novom Pavilóne materiálových vied na Watsonovej ulici v Košiciach, sa zúčastnili vedúci pracovníci ÚMV SAV, predstavitelia košických univerzít a niektorých ich fakúlt, prof. Priit Kulu, emeritný profesor Technickej univerzity v Tallinne (Estónsko), zástupcovia spolupracujúcich ústavov SAV i firiem, ako aj niektorí bývalí doktorandi oslávenca. Profesora Michala Besterciho sprevádzal syn Lucián.

Po  privítaní prítomných moderátorom kolokvia prof. Ing. Jozefom Janovcom, DrSc. predniesol laudáciu riaditeľ ÚMV SAV RNDr. Pavol Hvizdoš, CSc. Uviedol, že profesijná celoživotná cesta Michala Besterciho, rodáka zo Sečoviec v okrese Trebišov, sa po absolvovaní štúdia na Strojníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach  (v súčasnosti Technická univerzita) spojila s Ústavom materiálového výskumu SAV, ktorý pôvodne vznikol ako Laboratórium strojníckej a hutníckej technológie SAV. „Pán profesor Besterci je medzinárodne uznávanou vedeckou osobnosťou v oblasti materiálových vied. Položil základy vývoja disperzne spevnených materiálov vo vtedajšom Československu. Za 55 rokov nepretržitej práce v našom ústave, kde v rokoch 1980-2000 pôsobil vo funkcii vedeckého tajomníka, výraznou mierou prispel k jeho budovaniu a rozvoju. Vedecko-výskumnú činnosť začal v oblasti analýzy vlastností hlbokoťažných ocelí, od roku 1965 sa venoval problematike práškovej metalurgie. Významnou mierou prispel k pochopeniu zákonitostí kinetiky a mechanizmu creepu v disperzne spevnených sústavách. Analyzoval superplasticitu kompozitov a dodnes sa podieľa na hodnotení štruktúr a  podstaty pevnostných a plastických vlastností moderných nanomateriálov.“ Pavol Hvizdoš zdôraznil skutočnosť, že profesor Michal Bestreci je autorom a spoluautorom troch patentov. Jeho viaceré vedecké výsledky prispeli k vývoju nových technológií. Osobitne vyzdvihol publikačnú aktivitu jubilujúceho profesora Besterciho: „Je autorom 7 monografií,  12 kapitol v monografiách, 690 pôvodných vedeckých prác, na ktoré zaznamenávame už vyše 1 150 citácií. Ako hosťujúci editor časopisu  International Journal of Materials and Product Technology (ktorý vychádza vo Veľkej Británii)  v rokoch 2000 – 2015 vydal  šesť špeciálnych čísiel – monografií. Aktívne pôsobil a ešte pôsobí v redakčných radách ôsmich domácich a zahraničných vedeckých časopisov, z ktorých tri sú v databáze Current Contents.“

V závere laudácie vymenoval pôsobenie jubilanta v rôznych komisiách, pracovných skupinách, agentúrach i ocenenia za jeho aktivitu.Na kolokviu k nim pribudli ďalšie, ktoré profesorovi Bestercimu k jeho jubileu udelili Univerzita P. J. Šafárika, Technická univerzita a jej fakulty – Strojnícka a Hutnícka. Ďakovný list Predsedníctva SAV odovzdal Ing. Juraj Lapin, DrSc. z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, ktorý prispel aj do odborného programu pozvanou prednáškou spolu s doc. RNDr. Františkom Lofajom, DrSc. a Ing. Karlom Sakslom, DrSc. (obaja ÚMV SAV).

Jubilujúci profesor Besterci vo svojom príhovore poďakoval vedeniu ústavu za odbornú formu oslavy jeho výročia, zaspomínal na rozhodujúce míľniky svojho života i ľudí, ktorí ho ovplyvnili.

Katarína Čižmáriková

Foto: Katarína Čižmáriková a Pavel Diko