Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

image_thumb (4).jpg

SAV zanalyzuje dopady Brexitu

29. 3. 2017 | videné 1135-krát

Slovenská akadémia vied pripravuje štúdie, ktoré umožnia štátnej sfére pripraviť sa na možné scenáre vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie a na dopady týchto scenárov na slovenské hospodárstvo. V prvej fáze experti Ekonomického ústavu SAV pripravia strednodobú prognózu vývoja slovenskej ekonomiky. Tá zohľadní okrem možných dopadov Brexitu aj ďalšie riziká svetového vývoja, vrátane zmien vo svetovom obchode v dôsledku možných ochranárskych opatrení zo strany novej prezidentskej administratívy Donalda Trumpa v Spojených štátoch. Ako upozorňujú odborníci z Ekonomického ústavu SAV, krajiny EÚ sú nútené urýchlene reagovať na medzinárodný vývoj prípravou analytických podkladov.

„V súvislosti s Brexitom sa spomínajú rôzne aspekty tohto procesu. V niektorých oblastiach je zostávajúca Európska únia pripravená dobre, v niektorých horšie, “ hovorí Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV. Ako pripomína, únia pred tromi rokmi vytvorila pracovnú skupinu pod vedením talianskeho ekonóma Maria Montiho pre riešenie otázky, ako financovať európsky rozpočet. Tá na prelome rokov 2016 a 2017 vydala záverečnú správu. Vďaka tomu máme množstvo kvalitných analýz a argumentácií, ktorými je EU27 dobre pripravená na nevyhnutné zmeny príjmovej strany svojho rozpočtu po výpadku britských platieb. Avšak zďaleka nie vo všetkých oblastiach je EU27 na Brexit analyticky a argumentačne pripravená, aj preto je analyzovanie jeho dôsledkov síce obtiažne, ale o to potrebnejšie,“ dodáva Viliam Páleník.

Ekonomický ústav má s modelovaním hospodárskeho vývoja rozsiahle skúsenosti.

„V oblasti ekonomického modelovania a analýz dlhodobo aktualizujeme metodiku viacerých typov modelov - od modelov vhodných na krátkodobé prognózovanie, cez štruktúrne modely, až po modely dlhodobého rastu. Na analýzu štrukturálneho dopadu jednorazového nemarginálneho šoku, akým je aj BREXIT, je z nášho pohľadu najvhodnejšie využiť rekurzívno-dynamický model všeobecnej ekonomickej rovnováhy, teda CGE model,“ hovorí jeden z hlavných riešiteľov projektu Marek Radvanský. V minulosti so spolupracovníkmi v Ekonomickom ústave podobný prístup aplikovali pri viacerých analýzach, napríklad na vyhodnotenie vplyvu Kohéznej politiky EÚ na špecifické sektory hospodárstva SR, prognózovanie štruktúrnych zmien na trhu práce, identifikovanie vplyvu starnutia na ekonomický rast, ako aj možné efekty zmeny daňových sadzieb resp. alternatívnych prístupov k fiškálnej politike SR.

„Prvotné odhady Národnej banky o vplyve Brexitu na rast HDP sú niekde medzi 0,3 až 0,5 % HDP,“ dodáva Radvanský. „Pripravovaná analýza pôjde ďalej a bude skúmať viacero scenárov a kanálov možného vplyvu na slovenskú ekonomiku, čo môže napomôcť pripraviť reakciu na možné scenáre. Z hľadiska Slovenska však budeme radi keď sa predpoklad len o miernom negatívnom vplyve potvrdí.“

Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie ovplyvní aj vyjednávania, ako má v budúcnosti vyzerať pomoc únie chudobnejším členským štátom a regiónom, vrátane Slovenska, alebo o tom, akým spôsobom sa má chod EÚ v budúcnosti financovať. 

"Zároveň treba rátať napríklad s dopadmi na slovenských občanov žijúcich v Británii, ktoré vyplynú zo zmenenej sociálnej politiky," hovorí Juraj Draxler, šéf Inštitútu strategických analýz, ktorý štúdiu zastrešuje. "Preto okrem tejto štúdie predpokladáme aj prípravu ďalších materiálov, ktoré v blízkom čase ukážu, na aké možné dopady Brexitu sa treba pripraviť a ako postupovať vo vyjednávaniach na európskej úrovni s cieľom efektívne ochrániť záujmy Slovenskej republiky a jej občanov."

Vznik Inštitútu strategických analýz schválilo predsedníctvo SAV v novembri 2016. Jeho úlohou je pripravovať projekty, ktoré odpovedajú na naliehavé výzvy stojace pred slovenskou spoločnosťou. (mh)