Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

rezy mozgu laboratórneho potkana

Pri mozgovej porážke pomáha látka proteínovej povahy

10. 2. 2017 | videné 1336-krát

Vo vyspelých krajinách sú dnes práve náhle cievne mozgové príhody jedny z najčastejších príčin úmrtia obyvateľov. Pri ischémií (nedokrvení) sa do mozgu náhle nedostávajú dve esenciálne živiny – glukóza, teda cukor a kyslík. Mozgové bunky tým utrpia a veľmi skoro odumierajú. Tomuto procesu sa snažia zabrániť vedci z Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach. Zaujal ich fenomén ischemickej tolerancie, kedy si telo začne v krízovej situácií vytvárať v krvi vzácne proteíny.

„Vhodne stimulované krvné bunky začnú vytvárať proteínovú substanciu, ktorá krvnou cestou putuje do mozgu. Tam dokáže vytvoriť toleranciu voči ischemickému poškodeniu. Na stimuláciu možno použiť aj klinicky akceptovateľné zásahy, ako napríklad krátkodobú ischémiu (zaškrtenie) periférneho svalu či vysokointervalový tréning. Postupne, ako sme sledovali tieto mechanizmy sme zistili, že v poškodených bunkách mozgu sa vylepšili nielen energetické pochody, ale aj antioxidačná ochrana,“ tvrdí RNDr. Petra Bonová, PhD. z Neurobiologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Neurobiologička dodáva, že pozitívnou správou je, že takéto proteíny sa tvoria práve v krvných bunkách, pretože použitie krvi je pre kliniku najjednoduchšie. Budúcnosť tohto výskumu spočíva v tom, že raz bude možné odobrať krv so vzácnymi proteínmi a preniesť  ju do postihnutého organizmu v čase, keď to bude najviac potrebovať.

„U zvieracích modelov  vieme túto toleranciu preniesť z jedného organizmu do druhého. Pri lokálnej ischémií by to malo byť najneskôr do 3 hodín, lebo potom sú už bunky oslabené a odumrú. Pri globálnej ischémií je možné stimuláciu vyvolať v časovom úseku až do dvoch dní, čo poskytuje oveľa viac času na to, aby boli spustené neuroprotektívne procesy,“ doplnila Petra Bonová.

Zvýšenú toleranciu voči ischemickým podmienkam môžeme v organizmoch navodiť viacerými spôsobmi. Pre slovenských vedcov je výzvou zistiť, ako by mohli v budúcnosti túto „toleranciu prenášajúcu krv“ preniesť do tela pacienta postihnutého mozgovou príhodou. Ideálne by bolo identifikovať túto vzácnu substanciu tak, aby z nej mohol byť vyrobený  liek.