Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Logo SAV.jpg

Program „Ľudia“ priniesol špičkových vedcov zo zahraničia

9. 1. 2017 | videné 1738-krát

Šestnásť Slovákov a dvadsaťdva zahraničných top výskumníkov opustilo prestížne zahraničné pracoviská, aby robili vedu na Slovensku. Prišli napríklad z Univerzity v Miami, z Farber Cancer v Bostone patriacemu k Harvard Medical School či z Mansoura University Egypt. Daniel Reitzner sa po piatich rokoch vrátil na Fyzikálny ústav SAV, po pôsobení na Technickej univerzite v Mníchove aj na Hunter College of City University v New Yorku.

"Pracujem v oblasti využívania kvantovej informácie na efektívnejšie výpočty, či bezpečnejšiu komunikáciu. V tomto odbore je na Slovensku aktívna prakticky len jedna skupina, a to na Fyzikálnom ústave SAV. Prial by som si, aby programy takéhoto typu pokračovali aj v budúcno. Nielen na prilákanie špecialistov zo zahraničia, ale aj na podporu vynikajúcich výskumníkov v rámci SAV," povedal RNDr. Daniel Reitzner, PhD.

Eliyahu Dremencov sa narodil v Moskve, na akadémiu prišiel z Holandska a momentálne pracuje na Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky a na Ústave experimentálnej endokrinológie. Na Slovensko prišiel vďaka programu Štipendium SAV a rozhodol sa v krajine zostať. Dokonca sa mu podarilo v krátkom čase získať naše občianstvo. V jeho prípade sa posudzoval významný prínos pre krajinu v oblasti vedy.

Bolo mi cťou a potešením, keď som bol na Slovensko pozvaný, aby som tu v rámci Štipendia SAV vybudoval laboratórium in vivo neurofarmakológie a neurofyziológie. Dostal som príležitosť viesť mladých slovenských študentov, ktorí sa ukázali ako veľmi inteligentní a motivovaní. Navyše sa môžem ďalej rozvíjať ako vedec, napríklad v technike kultivácie primárnych neurónov a v elektrofyziologickej technike "patch clamp“," hovorí MMedSc. Eliyahu Dremencov, PhD.

„My poskytujeme týmto šikovným vedcom relatívne lukratívne platové podmienky, ale poskytujeme im aj priestor a projektové peniaze na výskum. Sú to trojročné projekty a toto sa nám ukázalo ako dobrá schéma. V tých 38 ľuďoch sú zastúpené takmer všetky krajiny sveta. Prichádzajú so svojimi vlastnými novými témami, a tým sa trochu ten „rybník“ na SAV prekysličil,“ tvrdí predseda SAV Pavol Šajgalík.

SASPRO je program Slovenskej akadémie vied zameraný na mobilitu vedcov. Vznikol na základe projektu spolufinancovaného EÚ zo 7. rámcového programu – Akcií Marie Curie – schémy Ľudia. SAV sa v roku 2017 bude uchádzať o podobný program v rámci programu Horizontu 2020 v spolupráci s Univerzitou Komenského a Slovenskou technickou univerzitou.

Monika Hucáková