Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zlatý Jozef Lipták z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici.

Mladí astronómovia priviezli z Indie tri medaily

31. 12. 2016 | videné 1326-krát

Desať účastí a zakaždým návrat s medailami. Taká je bilancia mladých reprezentantov Slovenska na medzinárodných olympiádach z astronómie a astrofyziky. Dosiaľ ostatná sa konala na pred Vianocami v Indii. 

Medzinárodná olympiáda z astronómie a astrofyziky ((The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA) bola tentoraz v Bhubanesware, v hlavnom meste indického štátu Urísa, ktoré sa nachádza na východnom pobreží krajiny v Bengálskom zálive. Slovenskú republiku reprezentovala pätica mladých ľudí, ktorí sa umiestnili v celoslovenskom finále Astronomickej olympiády na prvých piatich miestach v kategórii stredných škôl. Vedúcimi výpravy boli RNDr. Ladislav Hric, CSc., predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, a RNDr. Mária Hricová Bartolomejová. Slováci opäť nesklamali a vrátili sa s jednou zlatou a dvoma bronzovými medailami.

„Novinkou bola účasť prvého dievčaťa v histórii našich olympiád. Janka Svrčková z Gymnázia L. Novomeského v Senici svoju prvú účasť na významnom podujatí pretavila do bronzovej medaily. Najmladší reprezentant Martin Okánik z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici už vedel, čo ho čaká a po vlaňajšej premiérovej účasti tiež získal bronz. Ku striebru mu chýbalo len pár bodov,“ oboznámil nás po návrate RNDr. Ladislav Hric, CSc. „Žiak toho istého gymnázia – Jozef Lipták – sa stal našou najväčšou pýchou, získal zlatú medailu a v absolútnom hodnotení bol tretí najlepší na svete!“ (Podľa komplikovaného bodovacieho systému môžu získať jednotlivé medaily viacerí – pozn. aut.)  Vo výprave boli aj skúsený „olympionik“ Juraj Halabrin z Gymnázia Juraja Hronca v Bratislave a Andrej Kancko z Gymnázia v Leviciach.

Tohtoročná IOAA bola iná ako predchádzajúce, študenti museli zapisovať odpovede presne do formulárov. Vedúci výprav ich museli podrobne ohodnotiť, zapísať do počítača a až potom im poslali hodnotenie komisie. „Často sa zhodovali, niektoré odpovede sme dokonca hodnotili prísnejšie. V prípade, ak sme dali viac bodov ako komisia, museli sme obhajovať bodovanie priamo pred komisiou. Olympiáda bola veľmi ťažká, ale systém hodnotenia bol spravodlivý,“ vysvetlil L. Hric. 

Najviac bodov získali naši študenti v praktickej časti. Už niekoľko rokov im pomáha aj to, že nominovaní sa pravidelne zúčastňujú na prípravnom seminári najmä v Krajskej hvezdárni a Planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, kde je riaditeľom Dr. Peter Augustín a venoval sa im Mgr. Tomáš Dobrovodský. „Rezervy majú zatiaľ v teórii. Bol tam aj príklad z detekcie gravitačných  vĺn, čo je nový tohtoročný objav vo vede a študenti sa s ním popasovali len s ťažkosťami.“

Na otázku, aká je perspektíva astronomických olympiád na Slovensku, Ladislav Hric odpovedal: „Vytrváme, už sme obaja s manželkou v dôchodku, takže sa môžeme venovať olympiáde a mládeži naplno. Cestu si vieme zaplatiť, ale problémy sú so zháňaním financií pre študentov. Niekde pomohli rodičia, sem-tam školy, niekde nadácie. Mrzí nás, že napriek tomu, že reprezentujeme Slovensko už desať rokov a priniesli sme už 8 zlatých, 4 strieborné a 9  bronzových  medailí, takmer sa o nás nevie“, ťažká si Ladislav Hric. Zároveň vyslovil nádej, že sa to zmení a na budúci rok sa im bude jednoduchšie cestovať na IOAA do Thajska.

Text: Katarína Čižmáriková, Foto: Mária Hricová Bartolomejová