Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

40 rokov počítača RPP-16

29. 11. 2013 | videné 1491-krát

V novembri 2013 uplynulo 40 rokov od napísania Záverečnej správy štátnej výskumnej úlohy P-04-561-079 Univerzálny riadiaci počítačový systém tretej generácie RPP-16, riešenej na Ústave technickej kybernetiky SAV.

Koordinátorom bol doc. Ing. Ivan Plander, CSc. V decembri 1973 úspešne prebehli štátne skúšky prototypu a v závode TESLA Námestovo boli vyrobené dva opakované prototypy počítača RPP-16S. Od 1. 1. 1974 bola spustená sériová výroba tohto počítača v Námestove. Záverečná oponentúra výskumnej úlohy sa uskutočnila v Žiline a v Bratislave v januári 1974 s kladným záverečným hodnotením. Tieto akty znamenali uvedenie prvého československého riadiaceho počítača tretej generácie RPP-16 do života.

 

Pri tejto príležitosti inštalovalo Výpočtové stredisko SAV v priestoroch Stálej výstavy dejín výpočtovej techniky v tzv. Slušovickej hale tématickú výstavu 40 rokov počítača RPP-16. Jej expozícia bola sprístupnená odbornej i laickej verejnosti v rámci Týždňa vedy a techniky v novembri 2013 a potrvá do 30. 6. 2014. Cieľom výstavy je poukázať na mimoriadne úspešný a dnes môžeme povedať, že aj smelý projekt SAV, ktorý odštartoval nevídaný rozvoj informatiky na Slovensku. Výstava poukazuje aj na význam výskumu a jeho pozitívny vplyv na rozvoj spoločnosti a jej hospodárstva. Mottom výstavy je záverečná veta z krátkeho 12,5 minútového filmu Počítače z Oravy z roku 1980, ktorá znie: "Elektronický počítač RPP-16 sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho národného hospodárstva."

 

Výstavu otvorili okrem riaditeľa VS SAV, ktorý privítal hostí, aj akademik Ivan Plander, hlavný koordinátor a otec myšlienky, riaditeľ Múzea dopravy STM, RNDr. Peter Maráky, CSc v zastúpení generálneho riaditeľa Slovenského technického múzea Ing. Labaniča a RNDr. Miroslav Morovics, CSc., člen Predsedníctva SAV. Všetci konštatovali vysokú spoločenskú užitočnosť prezentácie úspechu slovenského výskumu v oblasti IT formou tematickej výstavy a vyzdvihli aj kvalitu samotného spracovania expozície. RNDr. P. Maráky vyzdvihol pozitívnu skutočnosť, že výstava je realizovaná ako súčasť širokej expozície Stálej výstavy dejín výpočtovej techniky na Slovensku, ktorá sa svojim rozsahom a metodikou prezentácie radí medzi kvalitné múzeá na Slovensku. Člen Predsedníctva SAV RNDr. M. Morovics vyzdvihol prínos výstavy pre propagáciu výsledkov vedy v SAV. Moderátor a kurátor výstavy Ing. Š. Kohút prečítal pozdravný list bývalého riaditeľa Výskumných laboratórií v Žiline (1973) Ing. P. Podrackého, ktorý sa pre chorobu nemohol zúčastniť. Pre tú istú príčinu pozdravili zhromaždenie prostredníctvom Ing. Kohúta aj prof. Eduard Kostolanský, vedúci sekcie matematikov v projekte RPP-16 a Ing. Miroslav Adamec, ktorý bol v roku 1973 riaditeľ organizácie Ústředí pro výpočetní techniku TESLA Praha.

 

Pásku, ktorú držali riaditeľ VS SAV Ing. T. Lacko a šéf konštruktérov v projekte RPP-16 Ing. I. Kočiš, prestrihol hlavný koordinátor projektu RPP-16 akademik Plander. Výstavu, okrem otváracej slávnosti už videlo 80 návštevníkov. Výstava je prístupná pre organizované exkurzie podľa pravidiel Stálej výstavy dejín VT na Slovensku www.vystava.sav.sk . Pre individuálne návštevy pracovníkov SAV a odbornej verejnosti bude otvorená každý piatok od 10:00 do 13:00 hod.

 

Autor: Ing. Štefan Kohút, Výpočtové stredisko SAV