Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

RNDr. Miroslav Barančík, DrSc. a predsedníčka VR UVS SAV MUDr. Tatiana Ravingerová, DrSc.

Miroslav Barančík s Čestnou plaketou Jána Jessenia

26. 11. 2012 | videné 1433-krát

Čestnú plaketu Jána Jessenia za zásluhy v lekárskych vedách odovzdal riaditeľovi Ústavu pre výskum srdca RNDr. Miroslavovi Barančíkovi, DrSc., pri príležitosti životného jubilea 50 rokov 22. novembra 2012 podpredseda SAV doc. Albert Breier. Doc. Ing. Ladislav Petruš, DrSc., predniesol laudáciu.

 

RNDr. Miroslav Barančík, DrSc. sa narodil 17.11.1962 v Trenčianskych Tepliciach. V rokoch 1982-1987 študoval na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1987 nastúpil na Ústav experimentálnej chirurgie SAV (terajší Ústav pre výskum srdca SAV) a v roku 1995 úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu. V roku 2000 sa Dr. Barančík stal samostatným vedeckým pracovníkom 11a a vedúcim Laboratória chémie proteínov. V roku 2010 Dr. Barančík obhájil doktorskú dizertačnú prácu na tému "Úloha vnútrobunkovej signalizácie v adaptácii živočíšnych buniek na patologické situácie" na základe čoho mu Vedecká rada SAV dňa 20.05.2010 udelila vedeckú hodnosť doktora chemických vied (DrSc.).

Na základe výsledku výberového konania bol od 1. septembra 2010 menovaný do funkcie riaditeľa ÚVS SAV.

 

Dr. Barančík sa významnou mierou, či už ako zodpovedný riešiteľ, alebo spoluriešiteľ, pričinil o úspešné riešenie viacerých grantových projektov VEGA, štátnych úloh, APVV/APVT, ako aj ďalších úloh domácej a zahraničnej spolupráce riešených na ústave. V súčasnosti je tiež zodpovedným riešiteľom za IJVS SAV v rámci projektu Štrukturálnych fondov EÚ „Centrum excelentnosti pre glykomiku", ktorého koordinátorom je Chemický ústav SAV. Vedecká práca Dr. Barančíka je zameraná na oblasť základného medicínskeho výskumu a problematiku súvisiacu s regulačnými a signálnymi mechanizmami zapojenými do odpovedí živočíšnych buniek na rozdielne formy stresu a do procesov adaptácie na tento stres.

 

V tejto problematike patrí Dr. Barančík medzi uznávaných odborníkov doma a v zahraničí. Dôkazom toho je jeho účasť na mnohých domácich aj zahraničných vedeckých podujatiach, ako aj spolupráca s viacerými vedeckými pracoviskami na Slovensku a významnými vedeckými pracoviskami v zahraničí. Dr. Barančík pracuje aktívne aj v oblasti pregraduálnej a postgraduálnej výchovy. Bol školiteľom viacerých diplomových prác a pod jeho priamym vedením ukončili úspešne svoje PhD. štúdium 4 doktorandi. Dr. Barančík bol alebo je členom viacerých domácich a medzinárodných odborných spoločností a jeho odborná činnosť taktiež zahrňuje oponovanie grantových projektov, habilitačných, dizertačných, diplomových prác, ako aj vedeckých článkov pre domáce a zahraničné odborné časopisy.

RNDr. Miroslav Barančík, DrSc. publikoval doposiaľ viac ako 50 prác v časopisoch evidovaných vo WOS, 10 kapitol v monografiách. Jeho práce boli podľa databázy WOS citované viac ako 470-krát.

 

RNDr. Miroslav Barančík, DrSc. sa po celú dobu svojho pôsobenia na SAV venuje vedecko-výskumnej a organizačnej práci súvisiacej s poslaním Slovenskej akadémie vied. Svojou vedeckou prácou prispel výraznou mierou k rozvoju lekárskych vied. Ako vedúci tvorivého tímu na ústave a riešiteľ výskumných projektov sa podieľal na získavaní a propagácii viacerých originálnych poznatkov v oblasti medicínskeho výskumu s dôrazom na signálne mechanizmy v bunkách živočíchov. O tom svedčia aj jeho odborné práce, publikované prevažne v CC časopisoch s vysokým IF, vysoká citovanosť jeho prác a prezentácia výsledkov výskumnej činnosti na viacerých domácich aj zahraničných vedeckých podujatiach. Z hľadiska prínosu k rozvoju lekárskych vied je nezanedbateľné jeho  pedagogické pôsobenie  a účasť na vedeckej výchove, dôkazom čoho je aj skutočnosť, že sa ako školiteľ/školiteľ špecialista podieľal na vyškolení 5 pregraduálnych a 6 PhD. študentov (4/2). Významný je aj prínos Dr. Barančíka pri zviditeľňovaní ústavu a SAV v rámci domácich a medzinárodných aktivít a spoluprác. Dôležitým prínosom je taktiež spoluúčasť pri organizovaní viacerých vedeckých podujatí organizovaných ústavom z poverenia rôznych domácich a zahraničných odborných spoločností. O prínose Dr. Barančíka k rozvoju lekárskych vied svedčí aj cena Slovenskej fyziologickej spoločnosti za najlepšiu publikáciu v roku 2005.

 

Zdroj: II. oddelenie vied SAV, foto: Juraj Broš