Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Návštevníci pred čiastočne funkčným modelom sopky, v pozadí trojmetrový rez planétou Zem...

Planéta, na ktorej žijeme...

26. 11. 2008 | videné 1894-krát
V pondelok 24. novembra, za účasti SAV, otvorili výstavu o Zemi v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave na Vajanského nábreží.

Výstava pod názvom Planéta, na ktorej žijeme je najväčším projektom Slovenského národného múzea v končiacom sa Medzinárodnom roku planéty Zem a jednou z hlavných aktivít v jeho rámci na Slovensku. Pripravilo ju Prírodovedné múzeum SNM spolu s Geologickým ústavom SAV v Bratislave.

Za Slovenské národné múzeum hostí na otvorení privítal riaditeľ jeho Prírodovedného múzea Milan Rybecký, ktorý vysoko ocenil spoluprácu SNM so Slovenskou akadémiou vied na základe vzájomnej zmluvy o spolupráci, ktorej výsledkom je aj táto výstava.

Na otvorení sa účastníkom prihovoril aj predseda SAV prof. Štefan Luby. Vo svojom vystúpení sa zamyslel nad tým, čo všetko ľudstvu planéta Zem poskytuje, ale aj nad tým, ako to využívame, či dokonca zneužívame. Poukázal na varovný prst odborníkov, ktorí upozorňujú na ohrozenie rovnováhy prírody na zemeguli. V mene SAV sa poďakoval všetkým partnerom, ktorí sa podieľali na príprave výstavy.

Za Medzinárodnú úniu geologických vied prehovoril jej zástupca Werner Janoschek z Rakúska. V ďalšej časti vernisáže vystúpil aj riaditeľ Geologického ústavu SAV Jaroslav Lexa, predseda Koordinačného výboru Medzinárodného roku planéty Zem za SR doc. Jozef Michalík a napokon za Národný geologický komitét aj ďalší kurátor výstavy Igor Broska, obaja z Geologického ústavu SAV.

O výstave

Výstava Planéta, na ktorej žijeme bezpochyby zaujme všetkých, ktorí sú zvedaví, čo sa nachádza vo vnútri našej planéty a ako vlastne vznikla. Je navrhovaná tak, aby oživila budovu Slovenského národného múzea - Prírodovedného múzea. Geologická časová schéma umiestnená už na schodišti vtiahne návštevníka až do Harmincovej sály na prvom poschodí, kde sa výstava začína. Témy výstavy ako sprievodca prevedú návštevníka po tretie poschodie a poskladajú mozaiku dlhej geologickej histórie až po geologickú súčasnosť Zeme.

Výstavný projekt predstavuje našu planétu a jej štyri základné geosféry – litosféru, hydrosféru, atmosféru a biosféru vo vzájomných súvislostiach. Jedným z dominantných prvkov výstavy je takmer tri metre veľký rez Zeme. Tento model priblíži návštevníkom základné deje v zemskom telese, ktoré ovplyvňujú podmienky aj na povrchu. Zaujme aj funkčný model sopky a vystavené sopečné horniny, ktoré dokumentujú aktívne zóny Zeme. Návštevníci si dokonca budú môcť overiť pomocou seizmometra otrasy vo výstavnom priestore a v reálnom čase.

Výstava približuje vznik biosféry a jej zmeny v dobách minulých. Štyroch geologických obdobiach – prekambriu, paleozoiku, mezozoiku a kenozoiku znázorňuje vývoj života na Zemi. Okrem originálnych skamenelín je táto časť výstavy doplnená aj modelmi, napríklad rekonštrukciou takmer metrového amonita či karbónskej vážky s rozpätím krídiel až 75 cm.

Výstava nezabúda ani na Slovensko a predstavuje v krátkosti jeho geológiu a surovinové zdroje. Vystavená geologická mapa Slovenska je doložená najtypickejšími horninami z nášho územia. Nájdete tam aj niektoré typové minerály, ktoré majú prvopisy zo slovenských lokalít a typické minerály aj z historických lokalít. Väzbu na geológiu dokumentuje aj expozícia využitia surovín pri niektorých konštrukčných prvkoch auta.

Na mladých aj starších čaká na výstave i niekoľko novovytvorených animácií, ktoré zobrazujú napríklad geologický vývoj štiavnického stratovulkánu, more ako kolísku života, zánik dinosaurov alebo príčiny klimatických zmien na Zemi.

Výstava bude sprístupnená do 30. júna budúceho roka.