Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Kresba svetielkujúceho švába vo fluoresčenčnom osvetlení. Svetielkujú dve veľké orkúhle škvrny (lampáše) na štíte a jedna malá asymetrická pod pravým lampášom

Svetielkujúca novinka

30. 8. 2012 | videné 1229-krát

Slovenskí vedci z Geologického ústavu SAV a Ústavu merania SAV, spoločne s Dr. Dušanom Chorvátom z Medzinárodného laserového centra a Ingom Fritzschem z Nemecka publikovali v poslednom čísle časopisu Naturwissenschaften štúdiu, ktorá bola zaradená najprestížnejším časopisom Science ako jeden z najdôležitejších objavov roka (všetky disciplíny). Momentálne má na internete záznamy na viac ako 9.000 doménach.

 

Objav môžeme podľa Dr. Petra Vršanského (GlUSAV) zaradiť do 5 rovín:

 

Nultou rovinou je sprístupnenie skupiny ako takej pre verejnosť a to aj vedeckú, keďže pôvodný článok pojednávajúci o objave tretej svetielkujúcej skupiny hmyzu (okrem svetlušiek s kováčikmi a mušiek osvetľujúcich siete v jaskyniach) - šváboch nebol publikovaný v indexovanom časopise. Navyše bol svetlo produkujúci systém dokázaný fyzikálnymi metódami.

 

Prvou rovinou je opis nového druhu (jediného z Ekvádoru), ktorý má množstvo unikátnych štruktúr ako sú obrovské svietiace lampáše študované s použitím mikrotomografie. Unikátnym je aj malý prídavný asymetrický lampáš na pravej strane.

 

Druhá rovina má environmentálny rozmer, keďže jediné miesto výskytu tohoto vzácneho druhu úplne zničil výbuch sopky Tungurahua 5. Decembra 2010. Druh je preto pravdepodobne vyhynutý.

 

 

Tretia rovina je tiež environmentálna, ale tento krát sa dotýka celej skupiny, keďže táto sa vyskytuje len v úplne temných oblastiach, t.j., takých, ktoré nie sú znečistené svetlom miest (tzv. fotoznečistenie).

 

 

Štvrtá rovina objasňuje nutnosť tmy - šváby totiž nesvietia iba tak - za svoje svetlo sa schovávajú - napodobňujú totiž jedovatých kováčikov a tak sa vyhýbajú predátorom. Je to prvý prípad svetelnej ochrannej mimikry.

 

 

Posledná rovina je evolučná - analýza veku všetkých svetielkujúcich skupín totiž prekvapivo ukázala, že morské svetielkovanie je prítomné u veľmi primitívnych skupín, zatiaľ čo na súši len u pokročilých živočíchv treťohorného pôvodu.

 

Link: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/08/scienceshot-glowing-roaches-mimi.html

 

Tlačená forma so stránkami vyšla dnes - Volume 99, Number 9 (2012), 739-749, DOI: 10.1007/s00114-012-0956-7 .

 

Pôvodný zdroj: Vršanský, P., D. Chorvát, I. Fritzsche, M. Hain & R. Ševčík, 2012. Light-mimicking cockroaches indicate Tertiary origin of recent terrestrial luminescence. Naturwissenschaften, 5 August online. doi 10.1007/s00114-012-0956-7

 

 

Michaela Španková