Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Počas vystúpenia prof. Miroslava Kusého. Zľava Dušan Ondrušek, Egon Gál, prof. Miroslav Kusý a prof. Mikuláš Huba.

Svedectvo o stave občianstva na Slovensku...

26. 5. 2011 | videné 2588-krát
V utorok 24. mája v kníhkupectve Artforum v Bratislave prezentovali novú knihu z Vydavateľstva Veda SAV venovanú občianstvu, participácii a deliberácii na Slovensku.

Monografia pod úplným názvom Občianstvo, participácia a deliberácia na Slovensku: teória a realita vznikla na pôde Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV s podporou Centra excelentnosti SAV pre výskum a rozvoj občianstva a participácie. Editorkou publikácie je prof. PhDr. Jana Plichtová, CSc. z toho istého pracoviska.

Ako sa hovorí v stručnej anotácii z vydavateľstva, autori monografie vychádzajú zo základných hodnotových pilierov liberálnej demokracie – z ideálov politickej slobody a rovnosti; kriticky analyzujú najmä reálne možnosti občanov zúčastňovať sa na veľkej či malej politike. V teoretických štúdiách, analýzach empirických dát reprezentatívneho výskumu, vo výskumných sondách a prípadových štúdiách odhaľujú rozmanité aspekty našej demokracie, upozorňujú na jej rezervy a nedostatky. Poukazujú aj na možnosti prehĺbenia a skvalitnenia našej demokracie. Publikácia Občianstvo, participácia a deliberácia na Slovensku: teória a realita je výsledkom spolupráce vedeckých kapacít z oblasti sociológie, psychológie, filozofie a politológie zo Slovenskej akadémie vied a Univerzity Komenského, ako aj spolupráce s viacerými významnými osobnosťami z mimovládneho sektora.

Moderátor podujatia, jeden z významných aktivistov ekologického a občianskeho hnutia na Slovensku prof. Mikuláš Huba na úvod predstavil hlavných prezentátorov publikácie – prof. Miroslava Kusého, filozofa Egona Gála a riaditeľa občianskeho združenia PDCS Dušana Ondrušeka, ako aj zostavovateľku publikácie prof. Janu Plichtovú. Samozrejme, v početnom publiku nechýbali ani viacerí autori jednotlivých kapitol monografie.

Prof. Jana Plichtová vo svojom vystúpení zdôraznila, že každý z autorov a autoriek je istou výnimočnou individualitou a jedným z hlavných problémov editora bolo zjednotiť ich štýl aj poňatie textu, aby vznikla jednoliata publikácia. Zároveň stručne predstavila jednotlivých autorov "v ich jednote aj rôznorodosti". S úsmevom pripomenula, že napokon sa spolueditormi navzájom stali prakticky všetci autori, ktorí pripomienkovali aj texty ostatných – táto metóda sa mimoriadne osvedčila, čoho výsledkom je táto publikácia.

Prof. Miroslav Kusý po úsmevnom úvode zaspomínal na prvé porevolučné diskusie a konferencie, na ktorých sa objavovali pojmy ako občan, občianstvo, občianska spoločnosť. Nie každý poznal aj skutočný význam... V tomto smere naša spoločnosť dosiahla obrovský pokrok – nielen v oblasti teórie, ale aj napĺňania týchto pojmov slovenským obsahom. Z tohto pohľadu vysoko ocenil publikáciu ako súhrn svetových poznatkov z tejto oblasti, ktorá je dobrým základom pre ich ďalší rozvoj. "Autori sa rozhodli konfrontovať svetovú teóriu so slovenskou realitou," konštatoval prof. Miroslav Kusý. "Robia to dobre a všetky ich analýzy ma presvedčili o dosiahnutom slovenskom pokroku – z toho globálneho hľadiska. Ale zároveň mi odkrývali aj obrovské resty, ktoré v tomto ohľade máme ešte prekonávať." Rečník zacitoval aj z ďalších kapitol knihy, kde sa hovorí, že problémom slovenskej demokracie nie je len nerovnosť účasti občanov na spravovaní vecí verejných, ale aj trend vo vývoji participácie. Tieto trendy sa nedajú hodnotiť ako priaznivé – signalizujú totiž, že v tomto období občania čoraz väčšmi prenechávajú zodpovednosť za celkové pomery v spoločnosti iba na politikov, predstaviteľov štátnej správy či biznisu. Len v menšej miere uplatňovali svoju kontrolnú funkciu, artikulovali svoje záujmy a presadzovali svoje požiadavky. Dodal však, že slovenská realita má obrovský potenciál na zlepšovanie situácie – a to aj v rovine občianskej spoločnosti a deliberatívnej demokracie.

Filozof Egon Gál konštatoval, že kniha v ňom zanechala hlboký dojem. Žijeme vo svete, v ktorom sa zdá, že liberálna demokracia narazila na svoje limity – politika sa stáva akýmsi obchodom s mocou, úspechy žnú strany, ktoré nemajú tradíciu, nemajú víziu, ale majú dobrý marketing. S trpkým úsmevom dodal, že keď sledoval posledné politické kauzy od voľby generálneho prokurátora až po dosadzovanie členov správnych rád, nemôže sa ubrániť dojmu, že dôležité personálne otázky by bolo lepšie riešiť žrebovaním, a nie hlasovaním... Tak sa to vraj robilo aj v antickom Grécku. Citoval britského sociológa, ktorý napísal, že prišiel čas demokratizovať demokraciu... Prezentovaná publikácia je pokusom zamyslieť sa, ako by bolo možné na Slovensku vytvoriť "demokratickejšiu demokraciu", ako máme dnes. Na to by bolo treba kultivovať a pestovať tri faktory – aktívny občan, argumentujúce spoločenstvo a sociálny kapitál.

Tretí pozvaný prezentátor Dušan Ondrušek uviedol, že kniha je "úžasným čítaním" o pojmoch, ktoré sa v nej vyskytujú najčastejšie – občianstvo, participácia, deliberácia. Pokým prvé dve slová sa už vyskytovali častejšie, deliberácia je u nás pomerne novým pojmom so slovenským významom "zdôvodňovanie" a ide o to, aby sme ho začali v rôznych tvaroch a spojeniach v praxi využívať podstatne viac...

V ďalšej časti podujatia prácu na knihe priblížili autorky Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a Karolína Miková z PDCS o. z., ako aj čestný prezident IVO, sociológ doc. Martin Bútora. Priamo z publika aj prof. Emil Višňovský z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. V rozsiahlej diskusii moderátor a publikum nastolili viacero tém úzko spojených s problematikou publikácie – o úspešnej spolupráci vedcov s mimovládnymi organizáciami, o dôvodoch použitia slova "občianstvo" v titule knihy, prečo nie "občianska spoločnosť", o vývoji tzv. tretieho sektora na Slovensku, o prepojení teórie s empíriou v tejto oblasti, ale aj o problémoch, ktoré sa s vývojom občianskej spoločnosti spájajú, vrátane prípadného odmietnutia dlhodobých riešení, pretože sú nepopulárne.

Pravda, moderátor podujatia prof. Mikuláš Huba si ako aktívny enviromentalista a občan na záver neodpustil aj "pichľavú" poznámku, že autori akosi pozabudli na také fenomény občianskeho aktivizmu, akými na Slovensku bezpochyby sú Ľubica Trubíniová, Katka Šimončičová či Juraj Zámkovský a o trošku viac pozornosti by si zaslúžila aj história vývoja občana a občianstva na našom území. Pre spravodlivosť treba dodať, že Ľubica Trubíniová sa na záver dostavila osobne – priamo z verejnej diskusie o budúcnosti bratislavského Parku kultúry a oddychu...