Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Riaditeľ Ústavu informatiky doc. Ladislav Hluchý privítal účastníkov a prezentoval veľké gridové projekty, na riešení ktorých sa ÚI SAV podieľa.

Informačný deň o vysokovýkonnom počítaní

17. 6. 2010 | videné 1275-krát
V stredu 9. júna Ústav informatiky SAV v Bratislave zorganizoval v spolupráci so STU pracovné stretnutie pre záujemcov o vysokovýkonné počítanie v gridovom prostredí.

Ako je známe, grid predstavuje ďalšiu evolučnú fázu vo vývoji distribuovaného počítania. Zatiaľ čo internetové a webové technológie umožňujú prístup k distribuovaným informáciám, gridové technológie umožňujú prístup k výpočtovým a pamäťovým prostriedkom priestorovo distribuovaným po celom svete. Grid poskytuje bezpečné, vysokovýkonné metódy na prístup k vzdialeným prostriedkom, čím umožňuje jednotlivcom, inštitúciám a rôznym regionálnym a odborným skupinám, tzv. virtuálnym organizáciám, podieľať sa na spoločnom používaní týchto prostriedkov.

Účastníci informačného dňa sa oboznámili s tým, ako môžu pracovníci Ústavu informatiky (UI) SAV pomôcť pri prenose aplikačných programov do gridovej infraštruktúry - tvorenej vysokovýkonnými klastrami - budovanej v rámci národného projektu "Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie SIVVP" (projekt financovaný zo ŠF). Účasť v gridovej infraštruktúre umožní začleniť sa neskôr do virtuálnych organizácií, ktoré podporujú medzinárodnú spoluprácu pre e-vedu v rôznych oblastiach vedy a výskumu. Charakter stretnutia bol zameraný na analýzu aplikácií prítomných záujemcov a ich možných adaptácií do výkonného klastra, resp. do siete klastrov v gridovej infraštruktúre.

Riaditeľ Ústavu informatiky doc. Ladislav Hluchý privítal účastníkov a prezentoval veľké gridové projekty, na riešení ktorých sa ÚI SAV podieľa: EGEE (Sprístupnenie gridu pre elektronickú vedu - EU project Enabling Grids for E-sciencE), EGI (Európska gridová iniciatíva - The European Grid Initiative), EGI-InSPIRE (projekt EGI-InSPIRE zabezpečuje prechod k trvalo-udržateľnej pan-európskej e-infraštruktúre podporovaním gridov pre vysokovýkonné počítanie - high-performance computing HPC ako aj pre vysokopriepustné počítanie high-throughput computing HTC), SIVVP (Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie).

Zo strany spoluorganizátora poskytli užitočné informácie prof. Stanislav Biskupič z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a Ing. Peter Hermann z centrálneho výpočtového strediska CVT STU.

Ing. Ján Astaloš (ÚI SAV) prezentoval účastníkom opis súčasného stavu gridovej infraštruktúry SlovakGrid a jej plánovaného veľkého rozšírenia vo veľmi blízkej budúcnosti v rámci projektu SIVVP: technické parametre HPC klastrov, základné softvérové vybavenie, príprava aplikácií. Základy paralelného klastrového a gridového počítania prezentovala RNDr. Viera Šipková (ÚI SAV).

Počas rozsiahlej diskusie jednotliví účastníci v krátkosti predstavili svoje aplikácie, ktoré majú záujem spúšťať na klastroch SlovakGrid. Diskutovalo sa o stave jednotlivých aplikácií, či už bežali na nejakom linuxovom klastri, aby sa zistilo, či potrebujú pomoc odborníkov z ÚI SAV pri úprave na klastrové alebo aj gridové počítanie. Zároveň sa zisťoval aj záujem o zakúpenie aplikačného softvéru z prostriedkov národného projektu SIVVP. V prvej fáze bude zrejme najväčší záujem o MATLAB a ANSYS.

Ďalší informačný deň s podobným programom sa uskutoční na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici dňa 21. júna 2010.

Text a foto: ÚI SAV