Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Odštartovala Slovenská cesta do mikrokozmu

11. 5. 2009 | videné 1381-krát
V Košiciach otvorili výstavu "Slovenská cesta do mikrokozmu" o Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku CERN a slovenskej účasti na výskumnom programe na najväčšom urýchľovači častíc na svete - LHC.

Ústav experimentálnej fyziky SAV, Košice (ÚEF SAV) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ, Slovenským technickým múzeom, Centrom voľného času - Regionálnym centrom mládeže Košice, Katedrou fyziky Technickej univerzity Košice a firmou Cryosoft s r.o. pripravil putovnú výstavu Slovenská cesta do mikrokozmu o medzinárodnom Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku CERN a slovenskej účasti na výskumnom programe na najväčšom urýchľovači častíc na svete – LHC, ktorý bol vybudovaný v švajčiarskom CERN-e. Výstava je prístupná verejnosti od 5. mája do 14. júla 2009 v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Na jeseň výstavu uvidia návštevníci v Bratislave v Dopravnom múzeu a neskôr aj v ďalších univerzitných mestách Slovenska.

Výstava je popularizačná aj vzdelávacia. Panely informujú o švajčiarskom CERN-e, výskumných programoch na experimetoch ATLAS a ALICE a rôznych formách spolupráce slovenských organizácií v rámci CERN-u od vedeckej účasti až po prácu so študentmi stredných škôl. Výstava predstavuje aj originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN-u slovenské pracoviská. Súčasťou výstavy sú tiež výtvarné práce študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky, multimediálne prezentácie, demonštrácie fyzikálnych javov a séria popularizačných prednášok pre verejnosť – "Vysokoenergetické štvrtky".

Výstava je pripravovaná netradične – vzniká postupne v spolupráci vedcov so študentmi stredných a vysokých škôl. Logo výstavy navrhol študent Gymnázia Šrobárova v Košiciach, Peter Bardiovský, logo projektu študentka Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach Elena Čániová, grafické spracovanie výstavy navrhol študent Technickej univerzity Peter Fritsch. Študenti košických stredných škôl pripravili papierové modely experimentálnych zariadení urýchľovača a detektorov. Ako lektori pôsobia na výstave študenti stredných a vysokých škôl, ktorí v minulosti navštívili CERN alebo sa úspešne zapojili do rôznych fyzikálnych súťaží.

Slovensko je členským štátom CERN-u od roku 1993. Vedecký výskum na experimentálnych zariadeniach urýchľovača LHC rozšíri naše vedomosti o usporiadaní sveta na najnižšej známej úrovni a naše poznatky o vývoji nášho vesmíru v prvých zlomkoch sekundy po Veľkom tresku. Vedecké tímy zo Slovenska - Ústav experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, Fakulta matematiky, fyzika a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Fyzikálny ústav SAV v Bratislave - sa podieľajú na programe dvoch experimentálnych komplexov na LHC, ATLAS a ALICE.

ATLAS je najväčší systém detektorov na svete, ktoré sú usporiadané do tvaru ležiaceho valca s priemerom 25 m a dĺžkou 45m v podzemnej hale cca 100 m pod povrchom. Výskumný program ATLASu je orientovaný na časticovú fyziku. ALICE je síce menší, ale technologicky rovnako náročný detektor, ktorý sa sústreďuje na štúdium interakcií ťažkých iónov pri rekordných energiách.

Výstava je realizovaná ako súčasť edukačno-popularizačného projektu "Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu", ktorý finančne podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja SR pod číslom LPP-0181-07.

Text: Eduard Kladiva, ÚEF SAV
Foto: Žaneta Daroková (1,2) a Peter Trojan (ostatné)

Poznámka redakcie: Koordinátorom projektu aj výstavy je RNDr. Eduard Kladiva, CSc.; kladiva@saske.sk