Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Zomrel prof. Bohuslav Cambel

10. 7. 2006 | videné 3307-krát
Posledná rozlúčka so zakladateľom geochémie na Slovensku bude v piatok 14. júla o 11.00 h v Bratislavskom krematóriu.

Prof. RNDr. Bohuslav Cambel, DrSc. (*1919) pracoval v Slovenskej akadémii vied od roku 1963 až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1990 na poste riaditeľa Geologického ústavu SAV v Bratislave (v rokoch 1966-1980 ako externý riaditeľ popri svojom vedeckom a pedagogickom pôsobení na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave).

Významná časť jeho práce sa spája aj s Univerzitou Komenského v Bratislave, kde sa popri pedagogickej a vedeckej práci venoval aj rozsiahlej organizátorskej činnosti. Založil a viedol Katedru nerastných surovín Prírodovedeckej fakulty UK (1952-1963), bol prodekanom Fakulty geologicko-geografických vied (1952-53), dekanom Prírodovedeckej fakulty UK (1959-1961), prorektorom UK (1953-1954 a 1956-1957), rektorom Univerzity Komenského v Bratislave (1966-1969).

Od svojom príchodu za riaditeľa Geologického ústavu SAV po prof. Adrusovovi jeho cieľom bolo modernizovať toto geologické pracovisko a rozšíriť ho o nové odbory – geologicko-mineralogicko-petrologický a metalogenetický. Postupne dobudoval ústav technicky aj personálne na úroveň vyspelých európskych geologických pracovísk.

Jeho vedeckovýskumné práce majú v niektorých smeroch priekopnícky charakter a sú zamerané na výskum kryštalických hornín viacerých oblastí centrálnych častí Západných Karpát. Intenzívne sa venoval štúdiu malokarpatského kryštalinika, otázkam neovulkanizmu Kremnicko-štiavnického pohoria, problematike metalogenézie Spišsko-gemerského pohoria i geochronologickému datovaniu kryštalických komplexov Západných Karpát a vzniku ložísk nerastných surovín. Vychoval generáciu vysokoškolsky vzdelaných pedagógov a vedeckých pracovníkov v odbore ložisková geológia a geochémia. Jeho zásluhou boli vybavené príslušné pracoviská na PRIF UK a GÚ SAV modernými prístrojmi pre výskum geologických materiálov. V roku 1998 bolo jeho meno uverejnené v knihe "2000 významných vedeckých pracovníkov 20. storočia", vydanej medzinárodným biografickým centrom pri Cambridgskej univerzite v Anglicku.

Z množstva vedeckých publikácií k najvýznamnejším patria Výsledky geologického mapovania – mapa kristalinika Malých Karpát a vysvetlivky k nej, ďalej Mapa ČSSR Viedeň – Bratislava v mierke 1:2000000, Mapa Mníšek – Švedlár – Slovinky a ďalšie publikácie.

Prof. Bohuslav Cambel získal za svoju prácu množstvo domácich zahraničných ocenení a uznaní.