Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Štefan Luby a Dušan Kováč na pozadí historického námestia vo Zvolene.

Päť zastavení Predsedníctva SAV

7. 6. 2006 | videné 2836-krát
V dňoch 31. mája a 1. júna členovia Predsedníctva SAV rokovali na svojom výjazdovom zasadaní vo Zvolene a v Banskej Bystrici.

Popri stredoslovenských pracoviskách Akadémie navštívili aj Technickú univerzitu vo Zvolene a uctili sa pamiatku neoficiálneho patróna Slovenskej akadémie vied, najvýznamnejšie uhorského vedca svojej doby Mateja Bela v jeho rodnej Očovej. Na výjazdových rokovaniach pod vedením predsedu SAV prof. Štefana Lubyho sa zúčastnili: prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, podpredsedovia SAV Fedor Gömöry, Ivan Zahradník a Dušan Kováč, predsedníčka Snemu SAV Lyda Rychlá a vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan.

Zastavenie prvé – Ústav ekológie lesa SAV vo Zvolene

Za ÚEL SAV sa na rokovaniach zúčastnili riaditeľ ústavu Ing. Jozef Váľka,CSc., jeho zástupca Ing. Peter Zach, CSc., predseda vedeckej rady ústavu RNDr. Ján Kulfan, CSc. a ďalší pracovníci. Jozef Váľka poinformoval hostí nielen o histórii ústavu, ale aj o jeho súčasnej situácii a problémoch, ktoré čakajú na riešenie. Samozrejme, hlavnú pozornosť sústredil na výskumné úlohy. Ústav v súčasnosti rieši napríklad dva projekty v rámci APVV a svoje aplikačné aktivity zameriava najmú na hodnotenie civilizačných vplyvov a dopadov na životné prostredie. Jedným so zámerov ÚEL SAV do budúcnosti je vytvorenie Centra excelentnosti SAV pre výskum pralesov na Slovensku. Ján Kulfan členom predsedníctva podrobnejšie priblíži vedeckú a odbornú činnosť pracovníkov ústavu – výskum biochemických cyklov v lesných ekosystémoch, ich pôdnych vlastností, ekológie lesných drevín, bylinného porastu a ďalšie snaženia.

Samozrejme, pracovníci ústavu využili príležitosť, aby si s vedením SAV podiskutovali vari o všetkom, čo majú na srdci. O možnostiach vydávania vlastných časopisov, výchove doktorandov, ale aj o medzinárodnej spolupráci a výmene informácií.

Zastavenie druhé – Technická univerzita vo Zvolene

Technickú univerzitu na rokovaniach zastupoval jej rektor prof. Ján Tuček, ďalej prorektori prof . Marán Babiak, doc. Jozef Drábek, dekan Lesníckej fakulty TU prof. Štefan Žíhlavník, dekan Fakulty ekológie a enviromentalistiky doc. Karol Kočík, prodekan Drevárskej fakulty TU doc. Jozef Štefko, prodekan Fakulty Fakulty enviromentálnej a výrobnej techniky doc. Ľubomír Naščák a kvestor TU Štefan Klacko.
Hoci stretnutie malo spočiatku predovšetkým informačný charakter, zákonite vyústilo do rokovania o možnostiach vzájomnej spolupráce vo výskumnej aj študijnej oblasti. Predstavitelia univerzity prejavili do budúcnosti záujem o ďalšiu spoluprácu s pracoviskami Akadémie, najmä s Ústavom ekológie lesa SAV, Geografickým ústavom SAV, Geologickým ústavom SAV, Ústavom stavebníctva a architektúry SAV, Arborétom Mlyňany a ďalšími. Ide o spoločné projekty, spoločný postup pri snahách zriadiť Centrum excelentnosti pre výskum pralesa, aj o vzájomnú koordináciu pri budovaní laboratórií zo štrukturálnych fondov.

Zastavenie tretie – Očová

Od marca tohto roku vstupnej hale budovy Úradu SAV na Štefánikovej ulici v Bratislave dominuje očovský rodák, "Veľká ozdoba Uhorska" - polyhistor Matej Bel. Pravda, v bronzovej podobe, čím na svoje plecia prevzal aj úlohu neoficiálneho patróna Slovenskej akadémie vied. Členovia predsedníctva sa poklonili jeho pamiatke pri soche, ktorá stojí pravdepodobne na mieste, kde predtým bol jeho rodný dom a navštívili Pamätnú izbu Mateja Bela v budove miestneho Poľnohospodárskeho družstva. Prijal ich aj starosta obce Ján Kubiš a predseda družstva Juraj Nuoška. Napokon, SAV sa k Matejovi Belovi hlási už desaťročia – v roku 300. výročia Belovho narodenia 1984 udelila obci Očová Medailu SAV.

Zastavenie štvrté – detašované pracoviská SAV v Banskej Bystrici

V budove na banskobystrickej Severnej ulici sídlia 4 detašované pracoviská akademických ústavov – Geologického ústavu SAV, Matematického ústavu SAV, Historického ústavu SAV a Ústavu informatiky SAV. Zástupcovia Geologického ústavu SAV RNDr. Jaroslav Lexa, CSc., RNDr. Ján Spišiak, CSc. a RNDr. Ján Soták, CSc. informovali predsedníctvo o riešení nového umiestnenia týchto pracovísk – po predaji doterajších budov a kúpe novej vznikne v bývalej budove školy na Ďumbierskej ulici Centrum vedy SAV v Banskej Bystrici. Významný podiel na riešení tohto problému má aj primátor mesta Ing. Ján Králik.

Samozrejme, geológovia oboznámili hostí aj o aktivitách svojho pracoviska. Popri riešení viacerých projektoch v rámci APVV a VEGA sa uchádzajú o ďalšie tri v hodnote 100 mil. korún. V regióne vyvíjajú aj rozsiahlu pedagogickú činnosť na univerzitách v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v Ružomberku.

Doc. Roman Nedela z Matematického ústavu SAV informoval o zániku spoločného pracoviska ústavu s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici po zmene jej koncepcie. Je v záujme oboch inštitúcií toto pracovisko obnoviť. Vyslovil aj požiadavku na posilnenie regionálnych pracovísk SAV.

Zastavenie piate – Výskumná stanica ÚEL SAV Staré Hory

Výskumnej stanici Ústavu ekológie lesa SAV "kraľuje" Ing. Miroslav Saniga, CSc., pre ktorého je príroda životnou láskou. Hosťom nielenže priblížil odbornú činnosť stanice, ale nezaprel ani svoj rozprávačský talent množstvom veselých aj vážnejších príhod z potuliek po okolitých lesoch.

Mária Rybecká, V.Š.


foto: J.S.