Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Originály zlatých plakiet z Bojnej vystavené po prvý raz po reštaurovaní.

Unikátne archeologické nálezy z Bojnej v Bratislave

29. 12. 2009 | videné 4811-krát
Slovenské národné múzeum a SAV pozývajú širokú verejnosť do SNM - Výstavného pavilónu Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave na výstavu "Bojná / Významné kniežacie centrum starých Slovanov".

Výstavu spoločne pripravili Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum v Bratislave, Archeologický ústav SAV v Nitre, Ponitrianske múzeum v Nitre a obec Bojná. Slávnostne ju otvorili 8. decembra.

Slovanské hradisko Valy v Bojnej (okr. Topoľčany) sa v posledných rokoch stalo oprávnene jedným z odborne aj mediálne najsledovanejších archeologických lokalít na Slovensku. Priestor opevnený priekopou a hlineným násypom bol známy už v 19.storočí. Do popredia však vystúpil až v posledných dvoch desaťročiach, vďaka novým nálezom objaveným amatérskymi zberateľmi. Časť z nich sa podarilo zachrániť a včleniť do zbierok archeologických inštitúcií (Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum, Archeologický ústav SAV Nitra, Ponitrianske múzeum Nitra), časť skončila v súkromných zbierkach.

V posledných rokoch je lokalita predmetom archeologického výskumu pod vedením PhDr. Karola Pietu, DrSc. z Archeologického ústavu SAV Nitra. Výsledky výskumu podstatnou mierou doplnili známe poznatky a priniesli nové, nečakané informácie o fortifikácii a sídliskovej štruktúre hradiska. Aj pri absencii písomných prameňov dokázali, že hradisko bolo už pred vznikom Veľkej Moravy sídlom miestnej slovanskej elity, ktorá stála na počiatku kryštalizácie slovenského národa. Bohatý nálezový fond z výskumu dnes obsahuje tisíce položiek: poľnohospodárske náradie, remeselnícke nástroje, predmety bežnej spotreby a militáriá. Samostatnú skupinu predstavujú ozdoby opaskov a súčasti jazdeckého postroja, dokazujúce bohatstvo príslušníkov miestneho kniežacieho rodu.

Celkom nečakané sú tiež ďalšie nálezy: doklady kresťanstva pochádzajúce z dôb pred príchodom cyrilometodejskej misie. Ide predovšetkým o pozlátené tepané plakety, ktoré v rámci včasnostredovekých nálezov predstavujú v celoeurópskom meradle unikátne artefakty. Ich predlohy nájdeme na západe Európy, predovšetkým v karolínskom prostredí. Rovnako významný je bronzový zvon z kresťanského kostola, najstarší, aký zo slovenského územia poznáme.

Výsledky archeologického výskumu dokazujú, že v 8. – 9. storočí n. l. hradisko slúžilo ako dôležité mocenské, remeselnícke a obchodné centrum hornej Nitry a bolo porovnateľné s najvýznamnejšími súvekými lokalitami. Bojná patrí k výnimočným včasnostredovekým náleziskám svojho druhu v strednej Európe. Hoci archeologický výskum hradiska nie je zďaleka ešte ukončený, už dnes možno povedať, že priniesol objavné poznatky dosiaľ zdanlivo nenávratne utopené v hĺbke dejín.

Výber z bohatého nálezového fondu hradiska v Bojnej už bol predstavený na výstavách v Nitre a v Brne. Výstavu v Bratislave dopĺňajú exponáty, pochádzajúce zo zbierok SNM – Archeologického múzea rovnako, ako najnovšie artefakty, získané počas archeologického výskumu lokality vrátane originálov zlatých plakiet, ktoré sú vystavené prvý raz po reštaurovaní.

Objavte tajomstvá, ktoré ukrýva Bojná v SNM – Výstavnom pavilóne Podhradie, Žižkova 16, Bratislava

Otvorené denne (okrem utorka) od 10:00 – 17:00 h

Výstava potrvá do 30. septembra 2010


Text: SNM

Pozrieť aj ďalšie články o nálezoch z Bojnej:

Róbert Fico na hradisku v Bojnej

S novinármi do terénu