Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Silvia Gašparovičová s prof. Jánom Slezákom a riaditeľom Ústavu pre výskum srdca SAV Jánom Stykom.

Svetový deň srdca 24. septembra

18. 9. 2006 | videné 2107-krát
V utorok 19. septembra v Ústave pre výskum srdca SAV v Bratislave bol Deň otvorených dverí.

V rámci Dňa otvorených dverí, ktorý v Ústave pre výskum srdca SAV v bratislavskom areáli na Patrónke bol v utorok 19. septembra o 10.00 h, odzneli popularizačné prednášky odborníkov o prevencii kardiovaskulárnych ochorení, riziku abdominálnej a intraabdominálnej adipozity, diabete typu 2 a kardiovaskulárnych ochoreniach, ktoré boli sprevádzané množstvom propagačných a edukačných materiálov, a o výskume srdcovocievnych ochorení.

V utorok 19. septembra o 15.00 h v telocvični Študentských domovov v Mlynskej doline v Bratislave bolo futbalové stretnutie medzi seniormi Lekárskej fakulty UK a seniormi Slovenskej akadémie vied. Pre prípad infarktov priamo na ihrisku boli k dispozícii najlepší slovenskí odborníci...

Podujatia Svetového dňa srdca vyvrcholia v nedeľu 24. septembra od 14.00 do 18.00 h behmi na krátke trate pre celú rodinu v Bratislave (na Hviezdoslavovom námestí), Košiciach (na Hlavnej ulici) a Banskej Bystrici (na Námestí Štefana Moyzesa). V ich rámci si budete môcť nechať zmerať hladinu cholesterolu, výšku tlaku krvi a tuku, poradiť sa s odborníkmi, zabaviť sa s deťmi na rôznych súťažiach, ochutnať zdravé produkty a pod.

Hlavnou témou tohtoročného Svetového dňa srdca je výzva na udržanie si optimálnej hmotnosti, zdravého životného štýlu a tým zdravého srdca pre život.

Záštitu nad podujatiami Svetového dňa srdca, ktorý sa organizuje pravidelne v septembri na podnet Svetovej federácie srdca, prevzala na Slovensku prvá dáma republiky Silvia Gašparovičová. Na tlačovej konferencii v pondelok 18. septembra v Bratislave vo svojom vystúpení zdôraznila, že cieľom Svetovej federácie srdca je dosiahnuť pomocou preventívnych opatrení zníženie počtu kardiovaskulárnych ochorení a zlepšiť tak život celej populácie vo všetkých 192 krajinách sveta združených vo federácii. Pripomenula naliehavú úlohu zintenzívniť program správnej výživy a návykov vrátane zvyšovania pohybových aktivít u detí v školách s hlavnou gesciou štátu. Bez hlavnej účasti štátnych inštitúcií, všetky aj najlepšie mienené a organizované aktivity profesijných združení, nadácií, líg, či svetových konfederácií, sa minú účinku.

Prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, ktorý je hlavným organizátorom podujatí Svetového dňa srdca v SR, vo svojej prezentácii podrobne charakterizoval ciele podujatí. Pripomenul, že ochorenia srdca a mozgové príhody sú celosvetovo najčastejšími dôvodmi úmrtí, ktoré si ročne vyžiadajú 17,5 milióna životov. Dodržiavanie zdravého životného štýlu a kontrola hlavných kardiovaskulárnych rizikových faktorov, akými sú nezdravá strava, nedostatok fyzickej aktivity a fajčenie, môžu predchádzať infarktom a mozgovým príhodám a môžu napomôcť tomu, aby srdce starlo pomalšie. Z tohto dôvodu sa tohtoročná kampaň Svetového dňa srdca pýta: Aké mladé je vaše srdce?

Na tlačovej konferencii vystúpil aj prof. Ján Murín z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave s prezentáciou na tému Brušná obezita ako prediktor metabolických a kardiovaskulárnych ochorení. (Hm... Poplach pre pivné bratstvá...)

Svetový deň srdca organizujú členské organizácie Svetovej federácie srdca v 100 krajinách, tento rok pod heslom Srdce pre život. Cieľom je zvyšovať informovanosť o hrozbe srdcových ochorení a mozgových príhod a o dôležitosti životného štýlu zdravého pre srdce. Vzdelávacie aktivity Svetového dňa srdca zahŕňajú zdravotné prehliadky, pochody, behy, preskakovanie švihadla, fitness programy, verejné diskusie, pódiové prezentácie, vedecké fóra, výstavy, koncerty, karnevaly a športové turnaje.

Svetová federácia srdca, mimovládna organizácia so sídlom v Ženeve, vo Švajčiarsku, pomáha tomu, aby globálna populácia dosiahla dlhší a lepší život, a to prostredníctvom prevencie a kontroly srdcových ochorení a mozgových príhod, pričom sa zameriava najmä na krajiny s nízkym a stredným príjmom. Členmi Svetovej federácie srdca je 189 kardiologických spoločností a kardiologických nadácií zo 100 krajín.

Spoluorganizátormi podujatí na Slovensku sú Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení pod názvom Srdce srdcu, tretia najväčšia farmaceutická spoločnosť na svete Sanofi-Aventis, spoločnosť Flora pro-activ, Slovenská kardiologická spoločnosť a ďalší partneri.