Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Unikátne spojenie symfonického orchestra a ľudovej hudby, ktoré v rámci projektu k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky predviedla Štátna filharmónia Košice a Folklórny súbor Zemplín z Michaloviec, odmenili akademici a ich priatelia standig ovation.

Filharmonici s ľudovkou v Košiciach očarili akademikov

12. 1. 2018 | videné 908-krát

Umelecký zážitok z tradičného novoročného koncertu SAV mohli tento rok zažiť ako prví akademici v Košiciach.V stredu 10. januára 2018 sa v Dome umenia uskutočnil už 19. koncert – tentoraz raritný, keď symfonický orchester zahral s ľudovou hudbou.

V programe pod názvom Ľudovka pod kupolou sa v rámci unikátneho projektu stretli na pódiu orchester Štátnej filharmónie Košice s ľudovou hudbou Folklórneho súboru Zemplín z Michaloviec. „V súčasnosti je medzižánrový presah hudobných štýlov mimoriadne obľúbený. Ľudová hudba, jazz či populárna hudba v spojení s veľkým symfonickým orchestrom sa tešia čoraz väčšej popularite. Som rád, že vám ho dnes môžeme predviesť a dúfam, že sa vám bude páčiť,“ privítal na východnom Slovensku predstaviteľov a zamestnancov Slovenskej akadémie vied, ich rodinných príslušníkov a priateľov, ako aj rektorov košických univerzít  a ďalších inštitúcií riaditeľ ŠF Július Klein. Poďakoval trojici organizátorov košických koncertov SAV Glorii Gajdošovej, Mariánovi Reiffersovi a Branislavovi Peťkovi zo SAV za 19-ročnú vytrvalosť, vďaka ktorej sa podarilo natrvalo pritiahnuť do koncertnej sály pracovníkov vo vede. 

Potom moderátor večera Branislav Peťko z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach požiadal o príhovor predsedu SAV Pavla Šajgalíka, ktorý na úvod zaželal všetkým úspešný rok 2018 a vyjadril potešenie, že o rok bude mať košický novoročný koncert SAV už 20-te výročie. „Do Košíc chodím rád,“ pokračoval a ako dôkaz uviedol, že má na to aj osobný dôvod – na budove Fakulty BERG Technickej univerzity má bustu jeho svokor Ján Slávik, predčasne zosnulý popredný slovenský geológ a manažér, ktorý cez svoju dcéru ovplyvnil aj život súčasného predsedu SAV. Zamyslel sa nad tým, koľkí z vedcov majú svoje busty? O koľkých z nich sa ani nevie, hoci by si ich zaslúžili. „Pritom v skromnom tichu svojich pracovísk skúmajú možno parazity, vlastnosti materiálov, analyzujú  cievne poruchy a iné. Spája ich jedno – úzkostlivá snaha po hľadaní pravdy,“ povedal P. Šajgalík. Obrátil sa na skúsených kolegov a vyzval ich, aby viedli mladých, začínajúcich a aby pritom za žiadnu cenu neodstúpili od náročnosti. „Choďte aj do sveta, prineste domov nové smery a vedomosti a veďte mladých kolegov k profesionálnej poctivosti. Žiaľ, je jej stále menej,“ povedal a svoje vystúpenie ukončil premosťujúcou myšlienkou: „Možno dnešní mladí vedci nebudú mať busty, ale potrebujeme ich pre svoju budúcnosť.“

V umeleckej časti večera sa potom ujal dirigentskej taktovky Stanislav Vavřínek, pedagóg z pražskej Akademie múzických umění. V prvej polovici koncertu zahral orchester Štátnej filharmónie časť cyklu Obrázky zo Slovenska od Eugena Suchoňa a výber Tancov zo Slovenska od Tibora Andrašovana. V druhej časti prišla na pódium aj ľudová hudba Folklórneho súboru Zemplín z Michaloviec. V spoločnom prevedení odzneli slovenské ľudové piesne v úprave pre symfonický orchester, ľudovú hudbu a jazz band, na ktorej sa podieľal spoluautor projektu, hudobník a aranžér Adrián Harvan. K úspechu koncertu prispeli svojimi úpravami a spevom folkloristi Ľubomír Buráš, Radoslav Gajdoš, Antónia Nováková, Miriama Polláková a Viktor Gliganič.  

Záverečné standing ovation bolo najpresvedčivejším dôkazom, že koncert sa akademikom páčil. Po ňom nasledovala spoločenská časť večera.

Text: Katarína Čižmáriková

Foto: Tomáš Čižmárik