Aktuality

Začal sa Týždeň vedy a techniky na Slovensku

Vložil(a): S. Ščepán, 6.11.2017, videné 781-krát

Za prítomnosti ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej a predstaviteľov partnerských inštitúcií a organizácií sa v pondelok 6. novembra začal v Bratislave 14. Ročník Týždňa vedy a techniky. Jeho motto je: Spoznávaj, pochop, rozvíjaj a aj tento rok prináša stovky podujatí s vedecko-technickou tematikou po celom Slovensku.

"Návštevníci, osobitne žiaci a študenti na Týždni vedy a techniky uvidia veci, ku ktorým sa bežne v škole nedostanú. Niektorých to možno chytí za srdce a neskôr si nájdu cestu k vede z presvedčenia, že ich to baví," uviedla na otvorení TVT ministerka školstva Martina Lubyová. Podpredseda SAV prof. Juraj Koppel pripomenul tradíciu množstva podujatí, ktoré ponúka akadémia, vrátane otváranie ústavov pre verejnosť, workshopov, prednášok aj súťaží po celý týždeň. (Podrobný program prinášame v článku: Podujatia SAV počas Týždňa vedy a techniky.) Ocenil tiež návštevnosť a záujem verejnosti o vedu na Noci výskumníkov a naznačil pozitívny rast kreditu vedy a výskumu v našej spoločnosti.

Podujatie TVT pripravilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií (CVTI) SR. "Veda a technika sa na Slovensku borí s viacerými problémami nielen v oblasti financovania, ale aj v oblasti celospoločenského uznania týchto výsledkov. Práve takéto podujatia majú za cieľ spropagovať výsledky vedy, priblížiť vedu verejnosti, ale najmä vzbudiť o ňu záujem medzi mládežou," povedala ministerka školstva Martina Lubyová. 
V bohatej ponuke vedeckých inštitúcií je v týždni do 12. novembra množstvo podujatí vrátane výstavy Dizajn – symbióza vedy a techniky v Auréliu, ako aj interaktívnej výstavy Veda netradične a Festivalu vedy a techniky Amavet v ptriestoroch výstaviska Incheba. Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 9. novembra. Aj tento rok sa počas Týždňa vedy a techniky uskutoční po celom Slovensku približne 400 podujatí zameraných na popularizáciu vedy a techniky. Zoznam všetkých podujatí sa nachádza na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT. (spn)

Foto: Stano Ščepán

Príloha

Týždeň vedy a techniky ponúka aj v roku 2017 takmer 400 podujatí.
Príloha

Príhovor Prof. Juraja Koppela, podpredsedu SAV.
Príloha

Ministerka školstva Martina Lubyová pri jednom z exponátov s hybnosťou telies a uhlov odrazu.
Príloha

Prehliadka expozície Dizajn - symbióza vedy v bratislavskom Auréliu.
Príloha

TVT 2017.