Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Kniha Vesmír vo vrecku sa krstila vesmírnym prachom.

Nové knihy: Zastávky v čase, zastávky v priestore a Vesmír vo vrecku

12. 9. 2017 | videné 1212-krát

„Nebudeme krstiť, budeme uvádzať do života,“ povedal pri predstavovaní dvoch knižných noviniek Vydavateľstva SAV Veda Štefan Luby, spoluautor jednej z nich – Zastávky v čase, zastávky v priestore. Druhou novinkou je kniha Vojtecha Rušina Vesmír vo vrecku. Slávnostné uvedenie kníh, na ktorom sa zúčastnili mnohí bývalí aj súčasní členovia akadémie, ale aj hostia z lekárskeho či umeleckého prostredia, sa uskutočnilo v pondelok 11. septembra v Malom kongresovom centre Vydavateľstva SAV Veda v Bratislave.

 

Kniha Zastávky v čase, zastávky v priestore voľne nadväzuje na predošlé tituly – Legendy a inšpirácie a Posedenie pod tisícročným ružovým krom. Je dielom Štefana Lubyho a jeho dcéry Martiny Lubyovej. Ako poznamenal recenzent knihy Jozef Leikert, bývalý predseda SAV je vynikajúci rozprávač a potvrdilo sa, že jablko nepadlo ďaleko od stromu.  

Prvá časť Zastávky v čase je venovaná významným osobnostiam nielen z vedeckého prostredia. Nechýbajú lekári, umelci... Patria k nim napríklad hudobník Peter Michalica, kolektív Divadla Andreja Bagara v Nitre a jeho bývalý riaditeľ Ján Greššo, Mária Vaškovičová a laureáti ocenenia Krištáľové krídlo, Ambrose Bierce, Ján Breza a slovenská urologická škola, ako aj Branislav Peťko, Ivan Chodák, Štefan Schwarz, Igor Túnyi, Oľga Pecháňová, Milan Ružek a Daniela Ostatníková. „Čaro písania Štefana Lubyho spočíva v jeho pohľade na svet okolo – všíma si ľudí, vidí a cíti svet vo farbách, vníma osoby cez históriu,“ hovorí J. Leikert o literárnej tvorbe fyzika. Druhú časť Zastávky v priestore tvoria reportáže z pracovných ciest. „Možno by nebolo zlé, keby sa časom zrodila kniha rozhovorov otca dcéry,“ uviedol J. Leikert. Práve v tom čase vláda SR rozhodla, že novou ministerkou školstva bude Martina Lubyová.

Kniha Vesmír vo vrecku Vojtecha Rušina, astronóma, cestovateľa, fotografa, je vyznaním lásky k nekonečnému vesmíru a hmatateľnej kráse pozemskej prírody. Knihu, ktorá je jeho deviatou a určite nie poslednou, autor venoval prvej slovenskej astronómke Ľudmile Pajdušákovej a svojmu synovi Jankovi, ktorý tragicky zahynul počas leteckej záchrannej akcie v noci. Osemdesiat druhov kvetov, ktoré sa v knihe vynímajú vedľa snímok nekonečného vesmíru, je len z chodníka Tatranská Lomnica – Astronomický ústav SAV v Starej Lesnej. A ako snímky k sebe priraďoval? „Možno farebným spektrom...“, usmial sa V. Rušin, podľa ktorého kniha má byť príjemným spoločníkom napríklad v nepríjemnom počasí alebo hoci na ceste vlakom.

Spojenie vedy a umenia zvýrazňoval aj sprievodný hudobný program. Predstavil sa chemik-hudobník Ivan Chodák s klavírnymi sólami a vyvrcholením príjemného stretnutia bolo vystúpenie virtuóza a osobného priateľa oboch vedcov Petra Michalicu.

(an)

Foto: Pavol Rapavý