Aktuality

V Piešťanoch o jablku, v Košiciach poletia do vesmíru

Vložil(a): Ľ. Suballyová, 9.2.2017, videné 710-krát

Premiérový Vedecký brloh v Piešťanoch mal veľký úspech a už sa môžu tešiť na druhý. Kvôli jarným prázdninám bude o týždeň skôr, už v sobotu 11. februára. V Košiciach zostane pravidlo poslednej soboty v mesiaci zachované, a tak sa deti stretnú s vedcom 25. februára.

Ukazuje sa, že myšlienka vedeckých brlohov, úspešných v Košiciach, zaujala aj Piešťancov. „Kúzelná fyzika prilákala stovku návštevníkov s miernou prevahou detí. Prekvapila účasť značnej skupiny dospelých kúpeľných hostí, ktorí toto podujatie vnímajú aj ako zmysluplné spestrenie liečebného pobytu,“ zhodnotila chýry z Piešťan RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, mentorka vedeckých brlohov. Piešťanský Vedecky brloh bude tentoraz viesť jej diplomantka Lívia Ridillová z Prešovskej univerzity. Počas prednášky pod názvom Hry s gravitáciou spolu s deťmi  rozoberú Newtonovu otázku, prečo všetko padá k zemi, zistia, prečo astronauti musia byť vo vesmíre priviazaní, keď chcú spať a odhalia veľa iných záhad gravitácie. „Ide v podstate o upravenú verziu vianočného vedeckého brlohu v Košiciach, o ktorý bol medzi malými vedátormi veľký záujem,“ dodala M. Zentková.

Pre návštevníkov košického podujatia sú pripravené Výpravy do vesmíru. Deťom o nich porozpráva vedec, ktorý sa dlhé roky podieľa na príprave kozmických prístrojov – Ing. Ján Baláž, PhD. z oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.  Povie, že na palubách vesmírnych satelitov už letelo vyše dvadsať vedeckých prístrojov, ktoré konštruovali kozmickí vedci a inžinieri v Košiciach. Jeden z nich mal so sebou aj slovenský kozmonaut Ivan Bella, s ktorým 128-krát obletel našu Zem. Ján Baláž na ukážku donesie zopár skutočných kozmických vedeckých prístrojov a veľký model vesmírneho satelitu Double Star.

Vedecký brloh v Piešťanoch bude 11. februára 2017 o 14. hodine v priestoroch Elektrárne.
Vedecký brloh v Košiciach sa uskutoční v sobotu 25. februára o 14. hod. vo Výmenníku na Ulici obrody.

Všetci sú vítaní!

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Katarína Čižmáriková, archív Elektrárňa Piešťany

Príloha

Hry s gravitáciou v podaní Lívie Ridillovej zaujali malých Košičanov, určite budú lákadlom aj pre Piešťancov.
Príloha

Premiérový vedecký brloh o kúzelnej fyzike prilákal v Piešťanoch stovku návštevníkov.
Príloha

Kozmický fyzik Ján Baláž patrí k osvedčených popularizátorom vedy. Jeho výpravy do vesmíru sú magnetom pre dospelých i deti. Na archívnej snímke v košickej vedeckej kaviarni v roku 2014.