Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci konferencie v Smoleniciach.

Zaostrené na paradigmy budúcich zmien

6. 7. 2016 | videné 962-krát

Koncom júna sa v Kongresovom centre Smolenice konala trojdňová VI. medzinárodná vedecká konferencia „Paradigmy budúcich zmien v 21. Storočí.“ Dostala podtitul „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“.

Gestorka konferencie doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc. ju koncipovala so zameraním na integračné a globalizačné procesy, adaptačné procesy a zmeny prírodného prostredia. Rovnako aj na riadenie ekonomiky (národné hospodárstvo, podniky), vplyv technologických zmien na trh práce a spoločnosť, ale aj na polarizáciu, nerovnosť, chudobu a globálny sociálny parazitizmus, príjmovú stratifikáciu a perspektívy polarizácie slovenskej spoločnosti do roku 2030.

V úvode prof. PhDr. František Ochrana, DrSc. z Karlovej univerzity v Prahe objasnil metodologickú stránku k problematike konferencie. Na jeho prednášku nadviazala doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ktorá sa vo svojom príspevku zamerala na podstatu problémov adaptácie globálnej spoločnosti a na charakterizovanie pulzujúcej ekonomiky v posledných desaťročiach.  Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc. objasnil účastníkom nové tendencie v adaptácií funkcií štátu v súčasných podmienkach globalizačných a integračných procesov. Príspevkom „Čína a Západ. Co spojuje hedvábná stezka“ zaujal poslucháčov prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc. Andrej Šabanov, radca – vyslanec Ruskej federácie v SR, sa venoval geopolitike Ruska v súčasných podmienkach, pričom poukázal na špecifické faktory existujúceho vzťahu medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou. V rozvíjaní témy pokračovala prof. Ing. Larisa Ismagilová, DrSc. z Ruskej federácie, ktorá v spolu s prof. Ing. Ninou Klimovou, DrSc. z Uralského centra Ruskej akadémie vied analyzovala vplyv ekonomických sankcií medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou na ich hospodársky vývoj. Prof. Ing. Peter Staněk, CSc. sa zameral na piaty civilizačný zlom a na štvrtú industriálnu revolúciu. Na záver prvého dňa konferencie sa uskutočnil krst dvoch vedeckých monografií - „Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku“ od Ivety Pauhofovej a kol. a „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“ od  Ivety Pauhofovej a Petra Staněka a organizátori uviedli aj zborník vedeckých statí - „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“ s podtitulom „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“.

Na druhý deň konferencia pokračovala zasadnutiami v sekciách, pričom prvá sekcia bola zameraná na Riadenie ekonomiky (národné hospodárstvo a podniky) a druhá na Perspektívy polarizácie spoločnosti. Okrem iného doc. PhDr. Eva Smolková, CSc. v nej naformulovala kvalitu života ako filozofický a ekonomický problém. Po ukončení jednotlivých sekcií sa rozvinuli vecné diskusie. Prednášajúci, ale aj samotní diskutéri a moderátori svojimi príspevkami, odbornými a vedeckým postrehmi naplnili ciele konferencie a komplexne poňali jej problematiku.

Sprievodnou kultúrnou akciou konferencie bola vernisáž výtvarných a literárnych prác mladej generácie - projekt „Mladý človek a veda“ s vyhodnotením súťaže o cenu historičky PhDr. Františky Čechovej, PhD., a sl okrúhlym stolom na tému: “Svet sa radikálne zmení, chcete sa zmeniť aj vy?“. Prednášala a diskusiu viedla doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., gestorka konferencie.

Konferenciu organizovalo oddelenie Svetová ekonomika Ekonomického ústavu SAV v spolupráci s Fakultou ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, Ekonomickou fakultou TU v Košiciach, Materiálovotechnologickou fakultou so sídlom v Trnave STU,  Институтом социально-экономических исследований Уфимского научного центра Русской академии наук a Институтом экономики и управления Уфимского государственного авиационного технического университета v Ufe, RF. Podujatie bolo realizované za finančnej podpory ZSE, Eon a.s.

prof. Ing. Peter Sakál, CSc., Ing. Monika Šujaková, Ing. Lukáš Jurík