Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Brífing Slovenkej akadémie vied k návrhu zákona o transformácii výskumných ústavov na verejné výskumné inštitúcie v utorok 26. mája 2015 v budove Úradu SAV na Štefánikovej ulici v Bratislave

Mimoriadny brífing SAV k transformácii

26. 5. 2015 | videné 2113-krát

Mimoriadny brífing usporiadalo predsedníctvo SAV dňa 26. mája 2015 z dôvodu ohrozenia legislatívneho procesu zákona o verejných výskumných inštitúciách (v. v. i.) a v ňom obsiahnutej novely zákona o SAV. Tú pripravil legislatívny odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v spolupráci so SAV a zástupcami ďalších rezortov.

 

Po brífingu nasledovalo protestné zhromaždenie v areáli SAV na Dúbravskej ceste, na ktorom sa viac ako stovka zamestnancov SAV vyjadrila za zachovanie samosprávy SAV a proti likvidácii jednotlivých ústavov. Bratislavských kolegov dnes nasledovali aj vedci z Košíc a spod Tatier.

V košickej aule sa stretlo asi 160 pracovníkov a zástupcovia všetkých významných médií. Protestné zhromaždenie pracovníkov košických pracovísk SAV otvoril a moderoval člen výboru Snemu SAV Ján Gálik, ktorý  vysvetlil genézu legislatívneho procesu zákona o VVI a opísal situáciu v ktorej sa nachádza návrh zákona po pripomienkach Zboru 
poradcov predsedu vlády SR. V diskusi vystúpil aj člen Snemu SAV Peter Samuely.

 

Na  bratislavskom brífingu  vystúpil predseda SAV Pavol Šajgalík, predsedníčka Snemu SAV Ľubica Lacinová, podpredsedníčka SAV pre vedu a výskum Eva Majková, predsedníčka OZ pracovníkov SAV Daniela Illéšová a zástupca inciatívy VEDA CHCE ŽIŤ! Imrich Barák. NA brífingu boli prítomní aj ďalší členovia predsedníctva SAV.

 

Predseda SAV P. Šajgalík vyjadril jednoznačnú podporu pôvodného návrhu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR,  schválený Legislatívnou radou vlády SR, a odmietol zásahy, ktoré boli predložené zborom poradcov. O existencii a neexistencii každého ústavu SAV má podľa tohto  ich návrhu rozhodnúť budúci minister školstva bez zverejnenia kritérií a možnosti odvolania sa.

„Inštitúcia, o ktorej by minister rozhodol, že jej transformačný projekt je pre neho neprijateľný, by zanikla. Toto považujeme za stratu samosprávnosti SAV,“ vysvetlil predseda SAV.

V súvislosti s pripomienkou k majetku spresnil, že majetok by po novom akadémii neprešiel do vlastníctva, ale akadémia by ho štátu spravovala. Je to podľa neho pre verejné inštituúcie  nepohodlné a neštandardné.  V rámci kompromisov vraj akadémia je ochotná s týmto návrhom súhlasiť a pripustiť, že majetok nemusí vlastniť a bude ho spravovať. Zakladá to však nerovnováhu, keďže táto časť sa týka iba SAV a v tele zákona o verejných výskumných inštitúciách prevod majetku do ich vlastníctva ostáva.

Spomínané zmeny zásadným spôsobom obmedzujú samosprávnosť a samostatnosť SAV a sú v rozpore s platným zákonom o SAV. Súčasne predstavujú ohrozenie zamestnanosti pracovníkov vo vede, s čím súhlasila aj predsedníčka OZ pracovníkov SAV D. Illéšová.

 

Spoločné vyhlásenie SAV, v ktorom nájdete aj pripomienky Zboru poradcov predsedu vlády SR:

http://www.sav.sk/index.php?doc=services-news&source_no=20&news_no=5895

 

foto: Gabriel Kuchta a Tomáš Čižmárik