Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Francúzsky inžinier Baptiste Gaultier

SAVinci FRANCE o možnostiach digitálnej výroby

7. 11. 2014 | videné 1077-krát

O možnostiach digitálnej výroby, nových technológiách, výhodách a dlhodobých perspektívach hovoril vo štvrtok v Bratislave francúzsky inžinier Baptiste Gaultier. Tento expert na digitálnu výrobu bol hosťom druhej SAVinci FRANCE.

 

Tak nazval organizátor, Francúzsky inštitút na Slovensku vedecké kaviarne, ktoré nadväzujú na sériu vedeckých kaviarní Slovenskej akadémie vied SAVinci. V nich SAV od začiatku roku predstavuje svojich špičkových vedcov. Vedecké kaviarne SAVinci FRANCE zasa inicioval a pripravil Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied pri príležitosti štartu FabLab Bratislava. Ide o verejne prístupnú dielňu s modernými technológiami digitálnej výroby (napríklad 3D tlačiareň, laserové rezacie stroje atď.), ktorú Francúzsky inštitút rozbieha spolu s hlavným mestom Bratislavou, Centrom vedecko-technických informácií SR a Fakultou informatiky a informačných technológií STU.  

 

Baptiste Gaultier je spoluzakladateľom FabLabu v Rennes. Bakalárske štúdium absolvoval na univerzite v Caen v odbore informatika, inžinierske si dokončil v roku 2009 na univerzite v Rennes v odbore komunikačné a informačné siete. Od toho istého roku pracuje na francúzskej vysokej škole Télécom Bretagne v Rennes ako R&D inžinier, ktorý má na starosti výskum a vývoj, či už v oblasti webu, riadenia open-source projektov, alebo ďalších softvérových aktivít. Je autorom vzdelávacieho kurzu MOOC (Massive Open Online Course) v odbore digitálna výroba. Práve digitálna výroba a fungovanie a ciele FabLabov boli hlavnou témou prezentácie a diskusie Baptiste Gaultiera s návštevníkmi vedeckej kaviarne, ktorá sa konala v bratislavskom Francúzskom inštitúte.

 

Francúzsky vedec povedal, že podľa posledných údajov je na svete zhruba 380 FabLabov, no toto číslo zrejme nie je presné, pribúdajú rýchlo. Každý rok a pol sa ich počet zdvojnásobí. Vysvetlil, že podľa neho sú pre tieto miesta dôležité nástroje na digitálnu výrobu, osobitne 3D tlačiarne. A tiež vedomosti, bez ktorých človek nevie modernú techniku používať. Ale najmä ľudia, ktorí do FabLabov prichádzajú s originálnymi nápadmi, zámermi či cieľmi. Zdôraznil, že FabLaby vznikajú ako priestor otvorený pre verejnosť od dizajnérov, cez architektov, informatikov až po študentov či deti. Fungujú rôzne. Niekde sú najvýznamnejšími návštevníkmi študenti, inde začínajúci podnikatelia. Vo FabLabe v Barcelone vyrobili dom za týždeň (návod je na webe), v inom, vo Vietname, vyrábajú technológie na výrobu sošiek. „DNA FabLabov je zdieľanie technológií,“ povedal Baptiste Gaultier.

V diskusii odpovedal na otázky, či takéto možnosti neprinášajú aj hrozby (napríklad zbrane z 3D tlačiarne), ako vnímajú rozširujúce sa FabLaby veľké priemyselné podniky, čo prinesú nové technológie pre zamestnanosť, či nezamestnanosť, ale tiež - o koľko je lacnejší elektromobil z 3D tlačiarne od toho z automobilky.

 

 

 

FabLab Bratislava otvorili v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU na Ilkovičovej ulici v Bratislave v utorok 4. novembra.

 

V prvej vedeckej kaviarni SAVinci FRANCE bola v septembri v Bratislave hosťom francúzska vedkyňa Mioara Mandea s témou Magnetické búrky: krása a riziko. Táto geofyzička pracuje vo francúzskom Národnom centre pre výskum vesmíru.

 

Text: M. Podstupka, foto: G. Kuchta