Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V Ústave geotechniky SAV najväčší záujem u žiakov vzbudila mucha pod rastrovacím elektrónovým mikroskopom ovládaným prof. RNDr. Jaroslavom Briančinom, CSc.

Na Týždni vedy a techniky v Košiciach dominovala hravosť a zvedavosť

25. 11. 2013 | videné 1145-krát

Popularizácia vedy v Košiciach má veľmi slušnú tradíciu a mnohé ústavy alebo ich konkrétne pracoviská spolupracujú predovšetkým so školami priebežne po celý rok. Ale predsa len v druhom novembrovom týždni, ktorý v Európe patrí vede a technike, bola kumulácia mladých ľudí z celého východného Slovenska vyššia. Tento rok sa v Košiciach do tejto akcie zapojili zo SAV predovšetkým Ústav experimentálnej fyziky, Neurobiologický ústav, Parazitologický ústav, Spoločenskovedný ústav i Ústav geotechniky.

 

Program Týždňa vedy bol bohatý, zodpovední organizátori sa snažili vybrať zaujímavé témy prednášok, schopných, lektorov, ktorí vedia vysvetliť problematiku pútavým spôsobom, ako aj zaujímavé laboratóriá, kde si školáci môžu siahnuť na exponáty, vyskúšať experimenty, zahrať sa.Práve s týmto zámerom využili propagátori vedy RNDr. Ján Gálik, CSc. z Neurobiologického ústavu SAV a Mgr. Pavol Szabó, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, šancu, ktorú im priam ponúkol novootvorený SteelPark/Kreatívny park v Kasárňach/Kulturparku, vybudovaných v rámci projektu Košice 2013- Európske hlavné mesto kultúry. Vymysleli tam Deň SAV a oslovili školy v regióne od Rožňavy po Starú Ľubovňu a na východ po Michalovce.

 

Záujem bol enormný, pri počte 400 detí už museli urobiť čiaru a zvyšných záujemcov, žiaľ, odkázať na ďalší rok. Preferovali školy z oblastí mimo Košíc, lebo “domáci” môžu prísť do SteelParku kedykoľvek. “Sme radi, že študenti sú prekvapení z tejto formy stretnutia s vedou a vedcami, pobehujú od jedného exponátu k druhému, zábavnou a hravou formou vnikajú do tajov fyziky, hutníctva, ale i ľudského tela,” hodnotil prínos nápadu Ján Gálik. Pavol Szabó sa pridal: “Tento rok sme tu, na budúci opäť otvoríme naše laboratóriá, veď aj ústavné prostredie má svoje čaro. Uvažujeme aj o iných formách propagácie výsledkov práce vedcov,  premyslíme si inováciu vedeckých kaviarní… priestory sú.”

 

V Spoločenskovednom ústave SAV usporiadali prednášku PhDr. Ing. Mareka Dobeša, PhD. na tému “Ako výchova ovplyvňuje náš život. Charakterové typy človeka podľa S. M. Johnsona”. Parazitológovia v stredu 13. novembra ponúkli gymnazistom najprv prednášku v kongresovej sále o vedeckej práci na vopred zvolenú odbornú tému – tento rok o parazitických červoch. Vhodne ju doplnil krátky film o parazitoch zvierat a ľudí. Potom nasledovala prehliadka ukážok exponátov. Obohatením bol test šikovnosti, kto pomocou automatickej pipety skôr prenesie vodu z jednej do druhej nádoby. Dievčatá boli šikovnejšie. Rušno bolo tiež v Ústave geotechniky SAV,  kde nielen mládeži ale aj verejnosti sprístupnili laboratóriá, poskytli odborný výklad a prezentovali modelové pokusy a merania.

 

Text: Katarína Čižmáriková

 

Foto: Katarína Čižmáriková, Mioslava Bozogáňová, Ivan Hovorka a Lucia Ivaničová