Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Témy konferencie určili súčasné spoločenské normy.

Ako porozumieť medziskupinovým vzťahom a nárastu intolerancie

8. 9. 2018 | videné 661-krát

Slovensko sa zhruba po 26 rokoch vracia na mapu sociálnej psychológie. Ústav výskumu sociálnej psychológie SAV, v. v. i., hostí účastníkov medzinárodnej konferencie Hranice, normy a konflikty: Ako porozumieť medziskupinovým vzťahom a nárastu intolerancie v Európe aj mimo nej. Konferenciu (6. – 8. septembra) organizuje Európska organizácia sociálnej psychológie a Medzinárodná spoločnosť pre politickú psychológiu a aj miesto je symbolické: Bratislava, ktorá sama leží na hraniciach.

„Ide o tzv. small group meeting, kde sa stretáva malá skupina vybraných ľudí venujúcich sa jednej téme. V tomto prípade sú to medziskupinové hranice, vzťahy – napríklad medzi väčšinou a migrantmi, väčšinou a etickými menšinami... Teda témy určované súčasnými spoločenskými normami,“ približuje obsah konferencie jej „duša“ Barbara Lášticová, zastupujúca riaditeľka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., a zdôrazňuje, že ide o veľmi výberovú akciu. „Sme preto veľmi šťastní, že ju môžeme organizovať, lebo Slovensko sa tak vracia na mapu sociálnej psychológie v Európe.“ Spolupráca so zahraničnými partnermi však bola podľa nej nevyhnutná, vyzdvihuje hlavne Annu Kendeovú z Eötvös Loránd University v Budapešti, Katarínu Jaśkovú z Jagelovskej univerzity v Krakove a „hviezdu“ konferencie Steva Reichera (University of St. Andrews, Škótsko).

Program konferencie je rozdelený do viacerých sekcií: Inštitucionálne normy medziskupinových vzťahov, ako s nimi pracovať v škole, čo je dôležitejšie – rodičovské alebo rovesnícke normy; Politický kontext medziskupinových vzťahov – napríklad Trump a jeho (ne)podpora, situácia v Turecku; Predsudky a pravicový populizmus; Laboratórne výskumy, výskumy robené v sociálnom kontexte; Vzťahy medzi minoritami a majoritami. „Veľa príspevkov je o sýrskych migrantoch – ako vnímajú samých seba, ako ich vnímajú v krajinách, kam prichádzajú, hlavne v Turecku, veľa príspevkov je o moslimoch...“ vymenúva B. Lášticová.

Plusom podľa B. Lášticovej je aj diverzita konferencie, pretože v našom regióne, strednej a východnej Európe, sú relevantné trochu iné témy ako v krajinách, ktoré určuje trendy v psychologickom výskume (Nemecko, Veľká Británia, Holandsko...). Medzi hosťami sú tak vedci zo Srbska, Maďarska, Česka, Macedónska, Indie a aj prenasledovaná turecká akademička. „Aj z toho hľadiska bolo veľmi dobre, že sa nám podarilo zorganizovať konferenciu v Bratislave a umožniť aj tým, ktorí sa venujú minoritným témam, prísť si vymeniť skúsenosti.“

„Cieľom tejto konferencie je ukázať, ako môžu psychológovia pracovať s medziskupinovými vzťahmi, aby nedochádzalo k nárastu populizmu v našej spoločnosti. Výsledkom by malo byť vytvorenie siete ľudí, ktorí by mali spolupracovať, prepojiť ich, aby sme dokázali zamedziť nárastu populizmu v Európe,“ dodáva B. Lášticová. 

Andrea Nozdrovická

Foto: Vladimír Šimíček a ÚVSK