Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Seminár s panelovou diskusiou.

Pohľady na slovenskú politiku v minulosti

21. 5. 2018 | videné 581-krát

Župný úrad v Trenčíne privítal v stredu 16. mája 2018 účastníkov seminára s panelovou diskusiou, na ktorom odzneli témy ako holokaust či život slovenského politika Milana Hodžu.  Po Bratislave, Nitre a Žiline sa Trenčín stal ďalším miestom, kde sa uskutočnil metodický seminár s názvom Pohľady na slovenskú politiku v minulosti a odkaz pre súčasnosť, ktorý bol prioritne určený pre učiteľov a pedagógov dejepisu či občianskej náuky.

Pod jeho organizáciu na župnom úrade sa podpísalo viacero inštitúcií. Hlavným organizátorom bol Ústav politických vied SAV. „V roku 2016 sme boli oslovení Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s otázkou, či ústav dokáže pomôcť ministerstvu s prejavmi extrémizmu, ktoré sa začali prejavovať v slovenskej spoločnosti, zvlášť u mladej generácie. Ústav politických vied sa síce na rozdiel od iných pracovísk extrémizmom osobitne nezaoberá, ale v rámci riešenia tejto problematiky môže ponúknuť pozitívne východiská a vzory v podobe pôsobenia a myslenia niekdajších slovenských politikov. Ich odkaz možno modifikovaným spôsobom použiť v pedagogickom procese, ako aj pre smerovanie reálneho demokratického politického života v súčasnej Slovenskej republikeOd septembra 2017 sa v centrách samosprávnych krajov venujeme problematike holokaustu ako najtvrdšej podoby extrémizmu a na druhej strane ukazujeme pozitívne vzory politikov z minulosti,“ priblížil účasť Ústavu politických vied SAV na organizovaní seminárov jeho riaditeľ Miroslav Pekník.

Seminár s dejepisnou tematikou sa skladal z dvoch častí. Prvá z nich podrobne rozobrala tému holokaustu vo všeobecnosti i konkrétne v našich dejinách. Prednáška zástupcu Múzea židovskej kultúry Mateja Beránka definovala pojem holokaustu a priblížila subjekty, ktoré sa v priebehu medzivojnového obdobia stali jeho obeťami.

Hlavným cieľom je venovať sa systematicky učiteľom dejepisu a občianskej náuky v rámci krajov, pretože učitelia sú najdôležitejším článkom. Ide o to, že vedecké poznatky vedia lepšie rozmeniť do podoby, ktorá je vhodná pre pedagogický proces,“ objasnil Miroslav Pekník. Učitelia oceňujú organizovanie seminárov s panelovou diskusiou k určenej téme, no obe strany – aj prednášajúci aj členovia pedagogického zboru – podčiarkujú, že je potrebná vzájomná spolupráca medzi nimi, Metodicko-pedagogickým centrom a Štátnym pedagogickým ústavom.

Zaplnená Kongresová sála župného úradu sa v druhej časti oboznámila s osobnosťou, životom a významnými skutkami i názormi novinára, publicistu, politika a štátnika Milana Hodžu.

Organizátorom jednodňového seminára bohatého na informácie bol Ústav politických vied SAV, Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry, Štátny pedagogický ústav, Trenčiansky samosprávny kraj, Metodicko-pedagogické centrum, Sekcia vedy a techniky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Jeho súčasťou bolo aj premietnutie filmu o Edite Grossmanovej, ktorá hrôzy koncentračného táboru prežila na vlastnej koži.   

Sprievodným podujatím bola panelová výstava obce Sučany, Nadácie Milana Rastislava Štefánika a Ústavu politických vied SAV, ktorá približuje život prvého Slováka vo funkcii ministerského predsedu československej vlády Milana Hodžu. Pedagógovia si zo semináru odniesli domov vzdelávacie pomôcky vo forme odborných kníh, či už o Milanovi Hodžovi, k 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky knihu o Martinskej deklarácii či publikáciu Slováci v československých légiách. (bj)