Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostí z Royal Society v spoločnosti prof. Pavla Šajgalíka a prof. Daniely Ježovej.

Hostia z Royal Society v SAV

19. 1. 2018 | videné 889-krát

Hoci išlo len o poldňovú návštevu, nebolo to len zdvorilostné stretnutie. Vo štvrtok 18. januára 2018 privítali aj na pôde SAV čelní predstavitelia SAV profesora Charlesa Richarda Catlowa britského chemika, ministra zahraničných vecí kráľovskej spoločnosti (Royal Society) Veľkej Británie.

Britská učená spoločnosť na podporu vied bola  založená už v roku 1660 v Londýne. O dva roky neskôr ju potvrdil kráľ Karol II. a britská kráľovná je aj dnes jej patrónkou. Návšteva prof. Richarda Catlowa a Laury Wiltonovej v Bratislava otvára priestor na zlepšenie spolupráce medzi vedcami na Slovensku a Veľkej Británie, čo na spoločnom obede na britskej ambasáde ocenila aj štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Oľga Nachtmanová. Osobitne cenná môže byť bilaterálna spolupráca Royal Society s Učenou spoločnosťou SAV, ktorá podporuje rozvoj vedy a rozširovanie vedeckých poznatkov, sleduje etické otázky výskumu a jeho aplikácií v praxi a vyjadruje sa k základným problémom a právnym normám vedy a techniky a k smerovaniu výskumu v SAV, resp. v Slovenskej republike.

Popoludní zavítal prof. Richard Catlow v spoločnosti predsedu SAV prof. Pavla Šajgalíka, podpredsedu SAV prof. Petra Samuelyho aj prof. Daniely Ježovej na Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV. Jeho riaditeľ Ing. Karol Iždinský, PhD. predstavil zameranie aj výskum ústavu s akcentom na aplikáciu jeho výsledkov v praxi. „Začali sme robiť materiály, ktorým sa snažíme nájsť aj komerčné uplatnenie. Ústav má tri vedecké divízie – Nové materiály a technológie, Mikroštruktúra povrchov a rozhraní a Vlastnosti materiálov a konštrukcií,“ uviedol okrem iného Ing. Karol Iždinský, PhD. Práve orientácia na aplikovaný výskum hostí z Veľkej Británie výrazne zaujala.

Kredit Kráľovskej spoločnosti, ktorá je financovaná britskou vládou a slúži ako akadémia vied Spojeného kráľovstva, je značný. Jej činnosť sa sústreďuje najmä do oblastí poskytovania grantov a štipendií, vydávania množstva časopisov a kníh, ako aj poskytovania expertíz pre britskú vládu a ďalšie inštitúcie, takže užšia spolupráca so SAV môže byť impulzom pre akceleráciu niektorých vedeckých projektov. (spn)

Foto: Andrea Veselá