Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Posterové prezentácie na ÚH SAV.

24. Medzinárodný posterový deň na Ústave hydrológie SAV

16. 11. 2017 | videné 716-krát

V rámci Týždňa vedy a techniky Ústav hydrológie SAV  zorganizoval ôsmeho novembra 2017 v poradí už 24. Medzinárodný Posterový deň a Deň otvorených dverí na tému „Transport vody, chemických látok a energie v systéme pôda-rastlina-atmosféra“. Na konferencii sa zúčastnilo 72 účastníkov nielen zo Slovenska ale aj z Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Slovinska. Medzi účastníkmi boli hlavne zástupcovia akademickej obce ale aj súkromného sektoru.

„Systém pôda-rastlina-atmosféra bol definovaný v roku 1966 azda najvýznamnejšou osobnosťou v oblasti pôdnej hydrológie a fyziky, profesorom J.R. Philipom (mimo iného autorom infiltračnej teórie – The Theory of Infiltration 1-4, 1957). Táto koncepcia sa všeobecne ujala a dnes by sme podľa portálu sciencedirect mohli konštatovať, že odkazuje predovšetkým na zákonitý tok mnohých foriem hmoty a energie, pričom tieto toky sú zjavne nevyhnutné pre udržanie života na zemi a k nemu vlastne smerujú. Navyše živočíchy sú rovnako súčasťou tohto systému ako rastliny. Preto aj odborný záber našej konferencie je tradične pomerne široký. Myslíme si, že v dnešnej dobe je pre každého vedca užitočné občas sa pohybovať aj na hraniciach svojho špecifického odboru, kde sa často rodí nová inšpirácia k pokračovaniu nášho výskumu“ - hovorí hlavný organizátor konferencie Dr. Tomáš Orfánus, vedúci Oddelenia hydrológie podpovrchových vôd Ústavu hydrológie SAV.

V priebehu konferencie odzneli dve kľúčové prednášky, ktoré predniesli profesor Márton Jolánkai zo Szent István univerzity v Gödöllő a Dr. Pavol Miklánek z Ústavu hydrológie SAV v Bratislave. Prvá prednáška bola o vplyve klimatickej zmeny na výskyt fenoménu sucha v kotline Panónskej a ich dôsledkoch na štruktúru pestovaných poľnohospodárskych plodín v oblasti. Druhá prednáška podala účastníkom obraz o prebiehajúcom programe medzinárodného výskumu parciálnych hydrologických prvkov v povodí Dunaja. V prednáške boli zhrnuté hlavné výsledky Regionálnej spolupráce podunajských krajín v rámci Medzinárodného hydrologického programu UNESCO. RNDr. Pavla Pekárová, DrSc. z Ústavu hydrológie SAV je medzinárodnou koordinátorkou projektu Povodňové režimy riek v povodí Dunaja. Na riešení projektu sa účastní všetkých trinásť krajín v povodí Dunaja. Projekt priniesol nové poznatky o prirodzených cykloch ovplyvňujúcich premenlivosť odtoku v povodí, ako i o vplyvoch tzv. telekonekcií ku globálnym cirkulačným javom (severoatlantická oscilácia).

Po prednáškach sa účastníci Posterového dňa presunuli z auly SAV na Patrónke do priestorov ÚH SAV, kde konferencia pokračovala formou diskusií pri vedeckých posteroch. Tohtoročné posterové prezentácie sa venovali predovšetkým procesom transportu škodlivých látok v pôde, v podzemných a povrchových vodách, ale k dispozícii boli aj prezentácie o fenológii drevín, bioindikácii dlhodobých zmien prostredia a príspevky z oblasti klasickej hydrológie a hydropedológie (monitoring snehu, hydrológia ťažkých pôd, zmeny prvkov hydrologickej bilancie a pod.). Účastníci konferencie sa opäť raz mali možnosť podeliť o skúsenosti v nových trendoch moderného výskumu systému pôda – rastlina - atmosféra, vzájomne sa inšpirovať a umožniť tak posilnenie vzájomnej spolupráce

RNDr. Tomáš Orfánus, PhD.

Foto: Ing. Justína Vitková, PhD.