Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Študenti na Ústave polymérov SAV počas TVT 2017.

Všadeprítomné polyméry

13. 11. 2017 | videné 702-krát

Krátke prednášky o práci ústavu. Prehliadka jeho laboratórií. Zábavné a poučné ukážky toho, čo možno s polymérmi robiť. Pred záverom Týždňa vedy a techniky - vo štvrtok 8. novembra - privítali v bratislavskom Ústave polymérov SAV vysokoškolákov z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity a stredoškolákov z Gymnázia školských bratov, Strednej odbornej školy polygrafickej a Gymnázia Bílikova.

Aby si návštevníci urobili predstavu, priblížila im Mgr. Silvia Podhradská, PhD., PR manažérka ústavu prostredníctvom niekoľkých charakteristík jeho oddelenia.

Na oddelení kompozitných materiálov upozornila na verejnosti známy výskum biodegradovateľých materiálov. Pripomenula tiež osobnosť a výskum prof. Ing. Ivana Chodáka, DrSc., ktorý o niekoľko hodín prevzal Cenu za vedu a techniku za celoživotné zásluhy (viac na inom mieste). Pri oddelení pre výskum biomateriálov upozornila hostí na význam výskumu polymérnych mikrokapsúľ pre enkapusláciu pankreatických ostrovčekov, ktorý s očakávaním sledujú pacienti trpiaci cukrovkou. Oddelenie molekulových simulácií by podľa nej mohlo zaujať najmä tých, ktorí sa zameriavajú na počítače a počítačové simulácie. Lebo namiesto skúmaviek a laboratórií je práve to hlavnou pracovnou metódou vedcov, ktorí tam robia. Stručne opísala aj prácu štvrtého vedeckého oddelenia ústavu – oddelenia syntézy a charakterizácie polymérov, no i ďalšie aktivity tejto inštitúcie označenej nedávnou akreditáciou za jeden z dvoch ústavov SAV, ktorého výskum patrí k medzinárodnej špičke v európskom kontexte. Okrem iného aj popularizáciu vedy.

Viac o tom, čo sú to polyméry povedala študentom v krátkej prednáške Mgr. Petra Šrámková, PhD. Ako zvyčajne pri podobných príležitostiach, aj teraz poslucháčov upozornili na to, že polyméry sú bežnou súčasťou ich každodenného života. Petra Šrámková vysvetlila, že polymér je látka zložená s veľkého množstva opakujúcich sa tých istých jednotiek. Pripomenula, že  ľudia takto vnímajú len plasty, hoci polyméry sú aj prírodného pôvodu. Napríklad škrob, celulóza, vlna, kaučuk. Vysvetlila tiež, že polymérny reťazec sa spája rôznym spôsobom. Podľa toho, ako sa tvorí jeho štruktúra, vznikajú aj jeho vlastnosti. Priblížila aj najznámejšie syntetické polyméry a ich využitie.

Po prednáškach sa študentom venovali vedci z ústavu priamo na pracoviskách i pri vedeckých stánkoch, kde demonštrovali svoju prácu.

(pod)  Foto: Nikola Bugárová