Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. RNDr. Peter Baláž, DrSc. z usporiadajúceho Ústavu geotechniky SAV v Košiciach pri  prednáške pod názvom Chalkogenidové kvartérne nanokryštály pre solárne články: mechanochemická syntéza a vlastnosti kesteritu.

Špičkoví mechanochemici po rokoch v Košiciach

20. 9. 2017 | videné 981-krát

Medzinárodná konferencia o mechanochémii a mechanickom zlievaní (International Conference on Mechanochemistry and Mechanical Alloying) mala premiéru v roku 1993 v Košiciach a po 24 rokoch sa tam vrátila.

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie INCOME 2017 sa konal počas prvého septembrového týždňa v Aule ústavov SAV i v pavilóne materiálových vied PROMATECH na Watsonovej ulici v Košiciach. Organizátormi boli Medzinárodná mechanochemická asociácia (International Mechanochemical Association) pri Medzinárodnej únii pre čistú a aplikovanú chémiu (International Union of Pure and Applied Chemistry) v spolupráci s Ústavom geotechniky SAV v Košiciach. Chairmanom konferencie bol prof. RNDr. Vladimír Šepelák, DrSc. z Ústavu geotechniky SAV, ktorý aktuálne pôsobí aj na Technologickom inštitúte v Karlsruhe (Nemecko).

INCOME 2017 je významná medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa koná každé tri roky v rôznych krajinách sveta (Košice, Novosibirsk, Praha, Braunschweig, Novosibirsk, Jamshedpur, Montenegro, Krakov). Košičania boli tentoraz hostiteľmi 170 odborníkov z tridsiatich krajín,  ktorí prezentovali najnovšie výsledky z odboru. Medzi nimi bolo 28 významných vedeckých kapacít (pozvaní prednášatelia). Čestnou predsedníčkou bola prof. RNDr. Klára Tkáčová, DrSc., zakladateľka  slovenskej mechanochemickej školy, ktorá pozorne sledovala prednášky mladších kolegov, svojich nasledovníkov a spolupracovníkov. V spolupráci s medzinárodným vedeckým výborom konferencie sa podarilo zostaviť veľmi zaujímavý program, otvorený aj nastupujúcej vedeckej generácii. Celkove odznelo sedemdesiat prednášok a ďalších osem desiatok bolo súčasťou posterovej sekcie. 

O bližšiu charakteristiku významu mechanochémie sme požiadali profesora V. Šepeláka. „ Aby sme mohli aktivovať chemické reakcie v tuhých látkach, dodávame im energiu vo forme tepla, svetla, zvuku, alebo elektrického potenciálu. Úplne inak sa naštartuje chemická reakcia, alebo sa urýchli jej priebeh, ak použijeme mechanickú energiu. Takáto chémia sa nazýva mechanochémia, je súčasťou chémie a má pomerne dlhú históriu,“ vysvetlil. „Mechanochemická príprava anorganických i organických materiálov so zaujímavými funkčnými vlastnosťami je hlavnou motiváciou výskumu v tejto oblasti. Výhodou mechanochémie oproti tradičným chemickým metódam je relatívna jednoduchosť a energetická nenáročnosť. Aj bez chemických rozpúšťadiel je možné takto vyrábať zaujímavé štruktúry.“

Viac na http://income2017.saske.sk/

Text a foto: Katarína Čižmáriková