Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Tomáš Bertók sa stal v rámci Vedca roka mladou vedeckou osobnosťou.

Veda nebola pôvodne moja vízia

12. 7. 2017 | videné 1128-krát

Mladá vedecká osobnosť Ing. Tomáš Bertók, PhD., EUR ING, z Chemického ústavu SAV tvrdí, že len vytrvalá snaha nestačí. Veci treba nechať plynúť a život sa vyberie tým správnym smerom. Ten jeho sa upriamil k úspechu. V máji si v rámci oceňovania Vedec roka prevzal cenu za výskum a popularizáciu aplikácie nanoštruktúr pre medicínsku diagnostiku rôznych ochorení.

Tomáš Bertók pochádza z Bratislavy a študoval na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v odbore biotechnológia. Pod vedením doktora Jána Tkáča pracuje spolu so svojimi kolegami na príprave spoľahlivého, špecifického a vysoko citlivého biosenzora/biočipu, ktorý dokáže odhaliť skoré štádiá vybraných ochorení a tým prispieť k úspešnej liečbe. Financovanie projektu zabezpečuje grant ERC (European Research Council), ktorý sa doktorovi Jánovi Tkáčovi podarilo získať na Slovensku ako prvému a zatiaľ jedinému.

V uplynulom roku ste získali prestížne medzinárodné ocenenie Danubius Young Scientist Award 2016 od rakúskeho Ministerstva vedy, výskumu a ekonomiky. Časopis Forbes Vás v rubrike 30 pod 30 zaradil medzi najväčšie talenty v oblasti vedy a výskumu. Najnovšie ste v rámci Vedca roka mladou vedeckou osobnosťou. Ako sa toto všetko dá stihnúť v tak krátkom čase?

Vážim si každé jedno ocenenie, lebo za každým bola práca, odborná komisia - profesionáli v danej oblasti a je to super, keď niekto ocení vaše výsledky, ale aj tú snahu. No toto posledné ocenenie má už iné grády, pretože je celoslovenské, zo všetkých mladých vedcov na Slovensku. Ja však poznám kopec mladých vedcov, ktorí sú schopní robiť veci, na ktoré ja nemám kapacitu. Z môjho pohľadu je toto obrovská česť, že môžem byť zaradený medzi všetkých tých, ktorí sú osobnosťami z predchádzajúcich ročníkov, pretože tam boli obrovské kapacity.

Kto Vám pomáha na ceste k vedeckým úspechom?

Musíte mať okolo seba ľudí, tých za vami, čo vás tlačia, tých pred vami, čo vás ťahajú. Pozeráte sa na ich chrbát a motivujú vás, aby ste boli stále lepší. Tí predo mnou - jedným z nich je doktor Ján Tkáč. Je to úžasný odborník, perfektný vedec a skvelý človek. Aj v súkromí sa poznáme, chodil som mu kŕmiť mačku, keď bol na dovolenke, jednoducho on je úžasný človek, ktorý mne a mojej žene veľmi pomohol, keď sme začínali ako mladí ľudia. Aj to, že som teraz vo vede, to nebola moja vízia robiť vedca. Ak sa on vyjadrí, že ma potrebuje a chce, aby sme spolu niečo robili, tak to je moja vďaka, že zostanem s ním robiť na projektoch, ktoré aktuálne riešime. Určite práve on bol jeden z tých ľudí, ktorí ma ťahali celý čas vpred.

Vy zas pomáhate tým, ktorých v živote zastihne ochorenie a je potrebné ho čo najskôr diagnostikovať. Čo spolu s Vaším tímom hľadáte?

Človek keď na sebe pozoruje nejaké symptómy, a to každý človek býva chorý, bohužiaľ to je realita, tak obrovský stres je ísť na akékoľvek vyšetrenie. Pokiaľ je to niečo také, čo nie je úplne rutinné, tak stres je ešte väčší, pretože nevieme, čo sa s nami bude diať. Sú aj vyšetrenia, kde sa odoberá celé tkanivo, v čakárňach trávia pacienti celé hodiny – toto sú pre človeka nepríjemné a aj strastiplné zážitky. My pracujeme na projekte, v ktorom sa snažíme o analýzu komplexných cukrov a aj aplikáciu do praxe, pretože toto sa rutinne zatiaľ nikde vo svete nerobí. Ide nám o to, aby sme v domácom prostredí, alebo napríklad v ambulancii u všeobecného lekára, vedeli pacientovi predbežne určiť nejakú diagnózu a či je vôbec nutné nejaké ďalšie vyšetrenie. Aby sme nemuseli tých pacientov nutne stresovať a aby sme vedeli zachytiť skoré štádiá niektorých ochorení. Lebo množstvo ochorení prebieha tak, že vlastne keď spozorujete symptómy, tak už máte nejaké vyššie štádium, čiže v rámci preventívnych prehliadok by sa robil taký pre-skríning, ktorý by preukázal, že s nejakým orgánom niečo nie je v poriadku. A ide o to, že by to bolo o veľkosti tehotenského testu, stálo by to pár eur a bolo by to úplne dostupné. To je naša vízia.

K akým výsledkom ste zatiaľ dospeli?

Projekt je unikátny, o čom svedčí aj ERC grant, ktorý sa udeľuje veľmi inovatívnym a pomerne aj rizikovým projektom. My sme už prišli do fázy, že už komunikujeme s odborníkmi, lekármi z praxe a s firmami. Radi by sme rozbehli v najbližších mesiacoch komercionalizáciu a popularizáciu výsledkov. Celé to trvalo 6 rokov, takže beh na dlhé trate, vyžadovalo si to veľa ľudí, ale aj veľa rôznych pohľadov. My sme chemici aj s doktorom Tkáčom, ale v tíme máme aj biológov, veterinárku, fyzikov, inžinierov a naozaj každý svojím unikátnym pohľadom pomohol tomu, že sme sa významne posunuli v tejto oblasti výskumu. Je nesmierne dôležité mať ten tím ľudí okolo a ja dúfam, že v najbližších dvoch, troch rokoch sa dostaneme k nejakej konkrétnej aplikácií.

Lieky na mnohé choroby dodnes nepoznáme. Vy, ako mladá vedecká osobnosť tohto roka, poznáte liek na úspech?

Neísť vyslovene hlavou proti múru. U mňa to bolo tak, že nič z tohto som nechcel, ale ono to prišlo. Keby som sa vyslovene snažil, že všetky tieto veci nasilu chcem, tak pochybujem, že by to takto dopadlo. Podľa mňa si treba vždy držať jeden cieľ - byť svedomitý, obklopiť sa správnymi ľuďmi a potom aj to šťastie príde.

Monika Hucáková