Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Peter Pristaš sa venuje environmentálnej mikrobiológii a genetickej ekológii, o ich tajomstvá sa príde podeliť s návštevníkmi vedeckej kaviarne v Piešťanoch. Tak ako to urobil aj v Košiciach v apríli 2015, odkiaľ je náš archívny fotozáber.

Deťom odhalia finty DNA i tekutého dusíka

19. 6. 2017 | videné 690-krát

V Piešťanoch i Košiciach sú v oblasti popularizácie vedy na tento týždeň pripravené dve hodnotné podujatia – vedecká kaviareň a vedecký brloh.

V kúpeľnom meste v utorok 20. júna o 17. hodine v národnej kultúrnej pamiatke Elektrárňa Piešťany  odhalí tajomstvá DNA doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. Autor vyše stovky odborných článkov dlhé roky pôsobil v Ústave fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach, aktuálne je vedúcim Katedry mikrobiológie a riaditeľom Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika. Zameriava sa najmä na environmentálnu mikrobiológiu a genetickú ekológiu s využitím moderných molekulových metód  DNA analýzy. „DNA môže slúžiť pravde a spravodlivosti. S výnimkou jednovaječných dvojčiat ju totiž všetci máme odlišnú. Preto pomáha identifikovať vraha, ale v niektorých prípadoch aj obeť,“ hovorí Peter Pristaš, ktorý návštevníkom vedeckej kaviarne porozpráva príbeh ženy, ktorá sa vydávala za princeznú z rodu Romanovcov. Objasní aj metódy, ktoré vo svojej praxi využívajú kriminalisti.

V poslednú predprázdninovú sobotu 24. júna 2017 o 14. hodine sa otvorí výmenník na Ulici obrody v Košiciach pre záujemcov z radov školákov o zázraky vedy. Témou vedeckého brlohu bude veľmi studená veda, spojená s pokusmi s tekutým dusíkom. Lektori Mgr. Lívia Lederová z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Košice a Mgr. Miroslav Marcin z Ústavu experimentálnej fyziky SAV otestujú exotické vlastnosti kvapalného plynu „na vlastnej koži“. Pomocou neho budú skúmať správanie umelých aj prírodných materiálov pri naozaj veľmi nízkych teplotách. „Vo vedeckom brlohu sa bude aj maškrtiť. Sladkú dobrotu si deti vyrobia, ako inak, práve s kvapalným dusíkom,“ prezrádza RNDr. Mária Zentková, CSc. z ÚEF SAV, mentorka úspešných vedeckého podujatia pre deti.

Text a foto: Katarína Čižmáriková