Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci konferencie v Smoleniciach.

Svetová špička ekosystémových služieb na zámku

28. 3. 2017 | videné 924-krát

V predposledný marcový týždeň sa v Smoleniciach stretla svetová špička z oblasti hodnotenia ekosystémových služieb. Cieľom workshopu bolo záverečné hodnotenie výsledkov projektu 7. RP EÚ OpenNESS. Hostiteľom bol Ústav krajinnej ekológie SAV a podujatia sa zúčastnila takmer stovka expertov nielen z Európy, ale aj z Argentíny a Indie.

Projekt OpenNES bol zameraný na operacionalizáciu prírodného kapitálu a ekosystémových služieb – od konceptu k reálnym aplikáciám. Na riešení sa podieľalo 35 organizácií z 18 krajín  (z toho 14 európskych). Za Slovensko na projekte participovali Ústav krajinnej ekológie SAV a Regioplán Nitra.

Teoreticko-metodické aspekty sa testovali na modelových územiach (prípadových štúdiách).  Úlohou  prípadových štúdií bolo analyzovať reálnu využiteľnosť a aplikácie konceptu ekosystémových služieb pri konkrétnom manažmente územia a pri rozhodovaní o jeho rozvoji – napr. pri manažmente povodí, v územnom a regionálnom plánovaní a podobne.

Celkovo sa realizovalo 22 modelových štúdií na miestnej a regionálnej úrovni v 14 krajinách. Modelové územia pokrývali celý rad ekosystémov – sladkovodné a pobrežné ekosystémy, lesné oblasti, poľnohospodársku krajinu, urbánne územia. Za modelové územie na území Slovenska bolo vybrané mestské funkčné územie Trnava, ktoré pozostáva z mesta Trnava a 15 okolitých obcí. Cieľom slovenskej prípadovej štúdie bolo hodnotenie súčasného stavu implementácie konceptu prírodného kapitálu a ekosystémových služieb v modelovom území, ako aj návrh metodického nástroja pre krajinné a priestorové plánovanie. To umožní lepšie uplatňovanie princípov hodnotenia ekosystémov a ich úžitkov v Slovenskej republike.

Riešitelia projektu priniesli nielen výsledky prípadových štúdií, ale aj teoreticko-metodické východiská hodnotenia ekosystémových služieb. Súčasne aj metódy hodnotenia a modelovania ekosystémových služieb, ktoré boli vyvinuté počas projektu, a tiež súčasný stav implementácie konceptu ekosystémových služieb v jednotlivých krajinách aj celkovo v EÚ, ktorá venuje značnú pozornosť ochrane ekosystémov a ich služieb. V stratégii o biodiverzite sa pod opatrením 5 uvádza, že členské štáty by mali do roku 2014 v spolupráci s Európskou komisiou na národnej úrovni zmapovať a zhodnotiť súčasný stav ekosystémov a ich služieb. Účastníci diskutovali aj o stave plnenia tohto opatrenia a príspevku projektu OpenNESS k napĺnaniu cieľov a opatrení EÚ v oblasti hodnotenia ekosystémových služieb.

Organizátorov potešilo, že pozvanie prijali experti zvučných mien - Joachim Maes,  Rudolf de Grot, Roy Haines-Young, Marion Potchim, Eva Furman a ďalší. Výsledky projektu ocenili aj  účastníci z politickej sféry: zástupkyňa Európskej komisie, Directorate-General for Research & Innovation Sofie Vandewoestijn,  Rastislav Rybanič generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny MŽP SR a László Miklós, poslanec TTSK. Veríme, že poznatky získané v rámci riešenia projektu OpenNESS budú čoskoro aplikované v reálnej praxi a prispejú k ochrane ekosystémov a ich služieb.

Zita Izakovičová