Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V našom fotoarchíve sme našli záber na matematika Petra Mlynárčika z marca 2014, kedy vďaka mobilnému hromadnému odberu krvi na SAV rozšíril rady bezpríspevkových darcov krvi. V sobotu 25. októbra ho čaká vedecký brloh pre deti, ktoré sa bude snažiť presvedčiť, že s matematikou sa dá hrať

Lákajú na matematické hry i kozmické žiarenie

24. 10. 2014 | videné 1045-krát

Na koniec mesiaca sa v Košiciach už cyklicky tešia priaznivci vedy. Tím popularizátorov totiž pre nich pripravuje na poslednú sobotu v mesiaci vedecký brloh a na posledný utorok vedeckú kaviareň.Obe podujatia sa klasicky uskutočnia vo Výmenníku SPOTs na Ulici obrody na Terase v Košiciach, vedecký brloh v sobotu 25.10. o 14:00 hod a vedecká kaviareň v utorok 28.10. o 18:00 hodiny. Srdečne vás pozývame.

 

Pre vedecký brloh, ktorý opäť otvára svoje brány pre deti a ich rodičov a starých rodičov, garanti pripravili ako tému matematiku. Naozaj sa jej netreba báť, je to v podstate veľmi zábavný a prospešný predmet. O tom sa školákov a ich dospelý doprovod  pokúsi presvedčiť Mgr. Peter Mlynárčik z košického detašovaného pracoviska Matematického ústavu SAV v  prednáške „Hra matematikou, matematika hrou“. Program brloha bude pestrý, napr. aká je Červená Čiapočka podľa matematikov, deti sa dozvedia, čo má balíček cukríkov spoločné s nekonečnými množinami, ako teória grafov pomôže pri kreslení obrázkov jedným ťahom a ako sa dá využiť matematika na výhry v číselných hrách, napríklad v zápalkovej hre NIM.

 

„Po veľmi zaujímavej septembrovej kaviarni, keď sme sa pozerali dozadu do histórie na odsuny karpatských Nemcov, sa tentoraz pozrieme hore – do kozmu. Prof. Ing. Karel Kudela, DrSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach bude prednášať o kozmických energetických časticiach a ich výskume v Košiciach,“ zorientoval nás garant vedeckých kaviarní RNDr. Ján Gálik, CSc. z Neurobiologického ústavu SAV. Košice majú totiž dlhú tradíciu v kozmickom výskume. V polovici minulého storočia sa začali merania kozmického žiarenia vo Vysokých Tatrách, ktoré na Lomnickom štíte robí ÚEF SAV doteraz. Po vypustení prvej umelej družice Zeme sa otvorili možnosti meraní častíc na kozmických aparátoch. Už v roku 1977 meral častice na družici IK-17 prístroj, ktorého časť bola vyvinutá v Košiciach. Nasledovala séria meraní na viacerých družiciach a raketách. Návštevníci vedeckej kaviarne sa viac dozvedia aj o histórii výskumu kozmického žiarenia a o niektorých výsledkoch získaných na ÚEF SAV Košice pri pozemných aj družicových pozorovaniach. Pán profesor sa bude venovať tzv. kozmickému počasiu a vzťahom energetických kozmických častíc k nemu.

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková