Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Stanovisko Predsedníctva SAV k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015

3. 10. 2014 | videné 2632-krát

Predsedníctvo SAV nesúhlasí s návrhom štátneho rozpočtu, predloženého Ministerstvom financií SR. Podľa tohto návrhu, zverejneného na webovej stránke MF SR, rozpočet výdavkov SAV na rok 2015 predstavuje zatiaľ 50 520 775 € *, čo oproti roku 2014 znamená zníženie o 10 275 609 €. Toto takmer 17 % krátenie rozpočtu SAV predstavuje v podstate likvidáciu SAV ako celku. Paradoxne sa tak deje v čase, keď SR zažíva obdobie ekonomického rastu, ktorý Národná banka Slovenska pre rok 2014 odhaduje na 2,4 % a pre rok 2015 na viac ako 3 %.

 

Navrhované zníženie rozpočtu výdavkov SAV povedie nevyhnutne k nasledovným dôsledkom:

 

SAV bude musieť prepustiť takmer 500 zamestnancov, čo je takmer 1/6 z celkového počtu zamestnancov v SAV. Zvýši sa počet odchodov mladých perspektívnych vedeckých pracovníkov do zahraničia, investície vynaložené na ich vysokoškolské štúdium sa tak budú zhodnocovať mimo Slovenskej republiky. Dôjde k vážnemu ohrozeniu udržateľnosti infraštruktúry vedy a výskumu (centrá excelentnosti, kompetenčné centrá, vedecké parky), ktorá sa na pôde SAV vybudovala zo štrukturálnych fondov EÚ. Výrazne sa zníži schopnosť SAV získavať ďalšie zdroje zo štrukturálnych fondov EÚ, z programu EÚ pre financovanie výskumu a inovácií Horizont 2020 a z ďalších externých zdrojov. To povedie k výraznému útlmu vedeckých, výskumných a vývojových činností. Vzhľadom na to, že SAV reprezentuje Slovensko vo viacerých medzinárodných zoskupeniach, dôjde aj k celkovému zníženiu medzinárodného postavenia Slovenska v oblasti vedy a výskumu. Toto všetko v konečnom dôsledku povedie k poklesu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky a jej inovačnej výkonnosti, čím sa Slovensko vzdiali k dosiahnutiu takého strategického cieľa, akým je vytvorenie znalostnej ekonomiky a spoločnosti.

 

 

Predsedníctvo SAV zároveň predkladá nasledovné návrhy riešenia:

  • Stabilizovať inštitucionálne financovanie SAV na vopred dohodnutej úrovni tak, aby pokrývalo nevyhnutné inštitucionálne prevádzkové náklady (elektrina, voda, vykurovanie, údržba budov), ako aj zákonom stanovené výdavky (príspevok na stravné lístky a pod.). Stabilné financovanie by malo byť udržateľné minimálne v horizonte 4-5 rokov.
  • Posilniť a stabilizovať súťažné financovanie vedy a výskumu prostredníctvom národnej grantovej agentúry podporujúcej vedu a výskum, vrátane projektov umožňujúcich poskytovať mzdové prostriedky počas ich riešenia.
  • Finalizovať transformáciu SAV na verejné výskumné inštitúcie, ktorá umožní SAV efektívne spolupracovať s podnikateľským prostredím a vytvárať tak podmienky pre ekonomický rast Slovenska.
  • Vytvoriť legislatívne prostredie zvýhodňujúce investovanie do výskumu zo súkromných zdrojov.

 

Predsedníctvo SAV vyslovuje presvedčenie, že sa podarí zabrániť likvidácii najvýznamnejšej vedeckej inštitúcie na Slovensku, pretože moderná spoločnosť sa nemôže vyvíjať pozitívnym smerom bez investícií do mladých ľudí, do školstva, vedy a výskumu. Týka sa to najmä členského štátu Európskej únie, ktorý nechce byť len montážnou dielňou.

 

P SAV