Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Anna Babuľová a Dr. Ladislav Vrbovský na konferencii

K nedožitej storočnici MUDr. Ladislava Vrbovského, CSc. (*22.9.1914 - †25.9.1978)

30. 9. 2014 | videné 1193-krát

V nastupujúcej jeseni sme si pripomenuli 100 rokov od narodenia jedného zo staršej generácie slovenských farmakológov a toxikológov, spoľahlivého, pracovitého a všestranne vzdelaného MUDr. Ladislava Vrbovského, CSc. Narodil sa 22. septembra 1914, v pohnutých časoch vojny, na prekrásnom malebnom strednom Slovensku, v Gašparove pri Brezne. Po maturite na gymnáziu vo Zvolene pokračoval v štúdiach na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Po promócii pracoval ako lekár v Slovenskom národnom divadle a neskôr v Epidemiologickej nemocnici, tzv. “cholera barákoch“ v Bratislave, kde ho zastihla aj II. svetová vojna, počas ktorej ošetroval ranených vojakov.

 

Narodil sa 22. septembra 1914, v pohnutých časoch vojny, na prekrásnom malebnom strednom Slovensku, v Gašparove pri Brezne. Po maturite na gymnáziu vo Zvolene pokračoval v štúdiach na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Po promócii pracoval ako lekár v Slovenskom národnom divadle a neskôr v Epidemiologickej nemocnici, tzv. “cholera barákoch“ v Bratislave, kde ho zastihla aj II. svetová vojna, počas ktorej ošetroval ranených vojakov.

Vývoj slovenskej experimentálnej farmakológie prešiel viacerými obdobiami. Jedným z tých, ktorí sa o to zaslúžili boli MUDr. Vrbovský s doc. MUDr. Františkom Seleckým. Pôvodne vzniklo oddelenie, ktoré riešilo farmakológiu a toxikológiu kardioglykozidov (konvalatoxín, digitalis). Bolo základom pre vznik samostatného slovenského pracoviska Farmakologického ústavu ČSAV v Bratislave. Z neho v roku 1969 vznikol Ústav experimentálnej farmakológie SAV, ktorého riaditeľom sa stal doc. MUDr. František Selecký, CSc. Oddelenie toxikológie ústavu viedol MUDr. Ladislav Vrbovský, CSc. až do konca života. Farmakológia, a najmä experimentálna toxikológia, boli jeho veľkou láskou, venoval im maximum svojho vedeckého života.

 

Akútne toxikologické testy rozšíril o testy chronickej toxicity na rôznych biomodeloch. V začatej práci neskôr pokračovali jeho spolupracovníci RNDr. T. Balonová, doc. RNDr. E. Ujházy, MUDr. A. Krištofová, CSc., Ing. Jana Navarová, CSc., a ďalší.

 

Dr. Vrbovský bol precízny toxikológ so širokým rozhľadom a vedomosťami. Spočiatku najmä prekladal odbornú toxikologickú literatúru z nemeckého a ruského jazyka. Neskôr publikoval výsledky vlastného výskumu v domácich a v zahraničných časopisoch. Vďaka znalosti viacerých cudzích jazykov prezentoval Dr. Vrbovský výsledky svojej práce na mnohých domácich a zahraničných podujatiach.

 

Významnou je najmä jeho kniha „Toxikológia a farmakodynamika organofosforových zlúčenín“, ktorú napísal spolu s Ladislavom Rozsívalom a Františkom Seleckým. Vyšla v roku 1959 vo vydavateľstve SAV v Bratislave a bolo prvou publikáciou tohto druhu vo svetovom písomníctve. Vo svojom diele autori popísali toxikologickú klasifikáciu chemických látok, používaných v poľnohospodárstve. Študovali mechanizmus ich biologického účinku a sledovali toxické účinky rezíduí pesticídov v životnom prostredí, v potravinách a vo vodách.

 

MUDr. Vrbovský mal hlboký zmysel pre rodinu, bol oddaným otcom, mal pochopenie pre humor. Zostal verný aj praktickej medicíne, klinickej praxi, nezištne pomáhal rodine, susedom a priateľom pri rôznych ochoreniach, bez ohľadu na čas.

 

MUDr. Vrbovský sa v mladosti venoval aj športu, bol brankárom futbalového mužstva, neskôr hrával volejbal a ako kapitán priviedol slovenský tím k medajlovému umiestneniu. Bol šachovým majstrom, vytváral a publikoval šachove úlohy v dennej tlači a v mladosti písal a publikoval básne a eseje. Mal hudobný talent, v rannom detstve hral na husliach, neskôr jeho kompozície vysielali aj v Československom rozhlase. 

 

MUDr. Ladislav Vrbovský, CSc.  bol správny človek na správnom mieste. Celý život sa staral o zdravie a životy iných. Žiaľ, na začiatku jesene 25. septembra 1978 jeho choré unavené srdce navždy dotĺklo.

 

Milý Lacko, česť Tvojej pamiatke!

Spomíname...

 

Jozef Novotný, Edo Ujházy, Jana Navarová