Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci konferencie

Univerzita Moldavskej akadémie vied

22. 4. 2014 | videné 800-krát

Piata konferencia Dunajských akadémií vied na podporu Dunajskej stratégie EÚ bola v apríli 2014 v hlavnom meste Moldavska, v Kišineve. Stálu Dunajskú akademickú konferenciu (DAC) vytvorila Európska akadémia vied a umení a predošlé stretnutia boli vo Viedni, Smoleniciach, Budapešti a Bukurešti. V roku 2015 sa akadémie stretnú v nemeckom Ulme pri prameni Dunaja.

 

Do Kišineva prišli akadémie z dolného toku Dunaja, AV ČR, Európska komisia, Joint Research Centre, Dunajská komisia, Dunajská rektorská konferencia  (DRC), s ktorou má DAC od minulého roka uzavreté Memorandum o spolupráci. Stretnutia pod záštitou vlády Moldavska sa zúčastnila vicepremiérka N. Potingová a predstavitelia desiatich ministerstiev. Konferencia zapadla do negociačného procesu prístupu Moldavska k EÚ. Program riešil problémy dolného toku Dunaja a jeho prítoku Prut, znečistenie, veľkoplošné záplavy siahajúce desiatky km do vnútrozemia, ochranu biodiverzity, energetiku, budovanie infraštruktúry výskumu krajiny v delte Dunaja. Moldavsko považuje Dunaj za spojnicu s Európou.

 

Moldavská akadémia vied je iniciátorom projektov  stratégie. Je to šanca pri slabej podpory vedy. Akadémii sa podarilo vytvoriť vlastnú univerzitu, ktorú financuje  zo štátneho rozpočtu. Vedeckí pracovníc tu učia  na bakalárskom, magisterskom aj doktorskom stupni. Výučba je v budove základných kurzov a v ústavoch Akadémie, ktorá vytvorila aj lýceum na prípravu talentovaných stredoškolákov. O lýceum je veľký záujem a absolventi sa už dostali na elitné americké univerzity, ako MIT. Pri súčasnej explózii štátnych aj súkromných univerzít, ktorá prekonala stav na Slovensku (40 univerzít na 4 mil. obyvateľov) je univerzita AV ostrovom pozitívneho vývoja.

 

Predstaviteľ EK informoval o príprave nových európskych stratégií, ktorý má žiaľ inflačný charakter. Po baltskej a dunajskej sa pripravuje stredomorská, alpská a atlantická, čiernomorská je vzhľadom na konflikty v regióne spomalená. Vývoj v Moldavsku je podobný, akým prešlo v uplynulých 20 rokoch Slovensko. Najprv sa obnovil autopark, teraz prichádza na rad riešenie kolapsov na cestách a parkovanie, budujú sa prvé moderné hotely a  trieda Štefana Veľkého v Kišineve sa bude  mení na výkladnú skriňu krajiny.

 

autor: Š. Luby