Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Odovzdávanie 14. 1. 2014

Zlatá medaila SAV Tomášovi Blehovi a Ivanovi Chodákovi

15. 1. 2014 | videné 1628-krát

Predsedníctvo SAV 14. januára 2014 slávnostne udelilo Zlatú medailu SAV prof. Ing. Tomášovi Blehovi, DrSC.,  a prof. Ing. Ivanovi Chodákovi, DrSc. Slávnostnú laudáciu pre T. Blehu predniesol podpredseda SAV pre ekonomiku  SAV Pavol Šajgalík a na počesť I. Chodáka podpredseda SAV pre II. oddelenie vied Richard Imrich.

 

Prof. Tomáš Bleha dostal ocenenie za celoživotné vedecké dielo v oblasti vedy o polyméroch, špeciálne fyzikálnej chémie makromolekúl.

Tomáš Bléha, DrSc., ukončil  štúdium na Chemickotechnologickej fakulte (CHTF) STU v roku 1965. Po skončení internej ašpirantúry na uvedenej fakulte nastúpil v roku 1970 na ÚPo SAV. Kandidátsku dizertačnú prácu obhájil v r. 1972, doktorskú dizertáciu (DrSc) venovanú molekulovej termodynamike polymérov v r. 1990. V r. 2005 bol profesorom v odbore fyzikálna chémia. Absolvoval tri dlhodobé pobyty v zahraničí  (Montreal,  Amherst,  USA, Trieste). Prof.  Tomáš Bleha bol do r.  2009 na ústave vedúcim Oddelenia molekulovej termodynamiky, teraz pôsobí na polovičný úväzok ako vedúci vedecký pracovník.

 

Vedecká činnosť T. Blehu je zameraná na fyzikálnu, makromolekulovú a 'výpočtovú chémiu s dôrazom na popis a predpoveď štruktúry a vlastností „mäkkých" látok (soft matter) ako sú polyméry, koloidy a príbuzné pokročilé materiály. Pre vybrané typy (bio)po1ymérov získal originálne poznatky objasňujúce vzťah medzi ich konformačnou štruktúrou a vlastnosťami. Rozvinul molekulovú termodynamiku polymérov ako integrálny postup využívajúci teoretické a výpočtové metódy na predpoveď úžitkových a funkčných vlastnosti syntetických a biologických polymérov . V poslednom období využitím počítačového modelovania ozrejmil so spolupracovníkmi zákonitosti správania sa makromolekúl (vrátane DNA) priestorovo obmedzených stenami pórov či kanálov, s významným dopadom týchto výsledkov v oblasti membránových a nanotechnologických postupov . Väčšina výsledkov T. Blehu bola publikovaná v najprestížnejších časopisoch v oblasti vedy o polyméroch. Jeho práce sa hojne citujú a viaceré navrhnuté postupy a zistenia prebrali aj iné výskumné skupiny.

T. Bleha je spoluautorom monografie o chemických reakciách polymérov, piatich kapitol v špeciálnych monografiách, asi 90 publikácií uverejnených v časopisoch registrovaných v Current Contents a vyše 160 ďalších (konferenčných) príspevkov . Na svoje publikácie zaznamenal asi 1400 SCI citácií (mimo autocitácií). Jedna z jeho publikácií bola citovaná 270 krát. Jeho h index je 21 . V r. 2007 bol agentúrou ARRA zahrnutý medzi špičkových vedcov v chémii na Slovensku.

Spomedzi  početných  vedecko-organizačných  aktivít T. Blehu mimo  materského  pracoviska je potrebné uviesť jeho významné pôsobenie v orgánoch SAV (podpredseda SAV, predseda Vedeckého kolégia SAV pre chemické vedy, predseda Komisie SAV pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie zamestnancov, člen Akreditačnej komisie SAV a iné),  v celoštátnych  orgánoch (predseda SKVH, člen Rady APVT) ako aj v ďalších domácich a zahraničných inštitúciách (člen Vedeckej rady FCHPT STU, expert-hodnotiteľ v DG Research, EC Brussels   apod.)

T. Bleha mnoho rokov pedagogicky pôsobí na STU v Bratislave na FCHPT a v poslednom období na MTF v Trnave. Bol vedúcim troch doktorandov a deviatich diplomantov. Bol členom edičných rád dvoch medzinárodných časopisov (Chemical Papers, Materials Chemistry and Physics) a jeho činnosť bola viackrát ocenená vyznamenaniam i a členstvom v zahraničnej akadémii. 


 

Prof. Ing. Ivan Chodák, DrSc., je komplexnou osobnosťou v oblasti výskumu plastov, predovšetkým polymérnych zmesí a kompozitov. Svojou činnosťou významne prispel k rozvoju poznania v oblasti modifikácie polymérnych materiálov, so snahou aplikovať získané poznatky v praxi a využiť ich aj pri vysokoškolskej výuke.

 

Jeho vedecký prínos demonštruje viac než 120 vedeckých publikácií v CC časopisoch a ďalších najmenej 60 publikácii uverejnených predovšetkým v zahraničných vedeckých časopisoch neevidovaných v CC. Jeho práce boli citované viac než 900 krát, Hirschov index 15 (oba údaje aj so zahrnutím citácií z obdobia, ktoré ešte nie je evidované v Scopuse). Okruh vedeckých záujmov je široký a odvíja sa zo symbiózy multikomponentných systémov a chemickej modifikácie polymérnej matrice. Najdôležitejšie výsledky dosiahol v oblasti sieťovania polypropylénu (v 80tych rokoch publikoval postup a mechanizmus  sieťovania PP s najvyššou doteraz známou účinnosťou), výskumu elektrovodivých kompozitov, ako aj nanokompozitov s elastomérnou matricou, kde získal originálne sčasti patentované poznatky. V poslednom čase sa stretli s vysokým ohlasom jeho práce týkajúce sa výrazného  zvýšenia húževnatosti zmesí biodegradovateľných plastov s potenciálom využitia pre obaly.

 

Medzinárodné uznanie vo vedeckej komunite dokumentuje 39 pozvaní na prednesenie kľúčových  prednášok  na  medzinárodných  vedeckých  konferenciách,   z najvýznamnejších plenárne prednášky na konferencii Eurofil1ers  Alessandria  (Taliansko),  v Trois  Rivieres (Kanada),   San  Pedro   (Brazília),   a Alexandrii   (Egypt),  ako   aj  hlavné   prednášky   napríklad v Bogore (Indonézia), Káhire (Egypt), Rolduc (Holandsko), Luzern (Švajčiarsko) a v sérii workshopov UNIDO  venovaných  biodegradovateľným  plastom  (Terst,  Campinas,  Varšava, Doha, Sharjah, Belehrad ), atď. Pravidelne je pozývaný za člena Medzinárodných organizačných výborov a Advisory Committees na celom svete. Je, resp. bol, zodpovedným riešiteľom za pracovisko v dvoch projektoch Rámcových programov EU (FP5 a FP7) a dvoch projektov EFRD, okrem početných projektov VEGA a APVV.

 

Je pedagogicky činný, prednáša jeden z kľúčových predmetov Fyzika polymérov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU a počas 1O rokov prednášal tento predmet aj  na Fakulte priemyselných  technológií TrUAD v Púchove.

 

Šírku jeho záberu demonštruje aj výrazná snaha o prepojenie vedeckého základného výskumu s priemyselnou praxou, ktorá sa prejavuje v početných spoluprácach s firmami nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Za najvýznamnejších možno menovať BASF (Nemecko), DSM (Holandsko), GE Plastic (Holandsko), National Power (Anglicko), Matador Púchov, Duslo Šaľa a desiatky menších. Je autorom a spoluautorom viacerých aplikovaných patentov.

 

Napokon treba spomenúť, že počas jedného funkčného obdobia pôsobil ako člen Predsedníctva SAV, kde okrem iných úloh  sa zaoberal  aj popularizáciou výsledkov  SAV  a otázkami  aplikácie a prenosu  poznatkov  do praxe.

 

Zdroj: II. oddelenie vied SAV, foto: Katarína Selecká, SAV