Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pohľad na projekt vstupu do areálu poľského synchrotrónu.

V roku 2014 Poľsko bude mať synchrotrón

1. 7. 2010 | videné 1195-krát
V dňoch 6. - 10. júna sa v poľskej časti Krkonôš uskutočnilo medzinárodné sympózium - prezentovali na ňom projekt prvého poľského synchrotrónu, ktorý bude v Krakove.

Poľská spoločnosť pre synchrotrónovú radiáciu (Polskie Towarzystwo Promieniowania Synchrotronowego) zorganizovala Medzinárodné sympózium a školu o (využití) synchrotrónovej radiácii v prírodných vedách (ISSRNS-10). Prevládajúcimi účastníkmi boli vedci a študenti z poľských akademických inštitúcií využívajúci pre ich výskum synchrotróny v zahraničí. V poradí už desiate sympózium, organizované každé dva roky, bolo výnimočné tým, že bol na ňom prezentovaný schválený harmonogram projektu stavby prvého synchrotrónu v Poľsku.

Synchrotrón ako zdroj synchrotrónového žiarenia je v dnešnej dobe neodmysliteľným nástrojom v oblasti high-tech výskumu materiálov, či už anorganických, organických alebo biologických. Ide o veľké experimentálne zariadenia s vlastnou infraštruktúrou, ktoré sú k dispozícii vedeckej komunite prírodných vied a vied o živej prírode. Takéto synchrotrónové zariadenia majú buď národný alebo medzinárodný status. Príkladom medzinárodného synchrotrónu je The European Synchrotron Radiation Facility (ESRF), kde viaceré štáty, vrátane Slovenska, sú členmi konzorcia a prispievajú na prevádzku celého zariadenia. Používatelia synchrotrónu prichádzajúci z akademických inštitúcií prispievajúcich krajín môžu mať časť nákladov súvisiacich s experimentom pokrytých z vyhradených zdrojov a neplatia za strojový čas.

Myšlienka na vlastný synchrotrón sa v poľskej vedeckej komunite ujala už na začiatku 90-tych rokov a prvý koncept synchrotrónu odrážajúci potreby potenciálnych používateľov z Poľska sa objavil pred viac ako desiatimi rokmi. V roku 2006 bol aktualizovaný koncept prezentovaný a prerokovaný s poľským Ministerstvom pre vedu a vyššie vzdelávanie, a po niekoľkých vypršaných prísľuboch Ministerstvo a Jagiellonska univerzita nakoniec podpísali 9. apríla t.r. zmluvu o realizácii stavby. Na financovaní projektu sa bude podieľať aj EÚ v rámci štrukturálnych fondov.

Poľský synchrotrón bude postavený pri Jagiellonskej univerzite v Krakove. Bude dvojčaťom synchrotrónu novej generácie The MAX IV, ktorý je vo výstavbe v MAX-lab (Lund, Švédsko). Tento prístup nielenže ušetrí obom zúčastneným stranám časť investícii, poľská strana získa expertnú pomoc od MAX-lab, ktorý prevádzkuje tri synchrotróny, pričom prvý z nich bude v budúcom roku oslavovať 25-ročnicu svojej činnosti. Poľský synchrotrón bude mať obvod 96 m, a energia a prúd elektrónového zväzku budú 1.5 GeV a 500 mA. Poskytne osem výstupov synchrotrónového žiarenia, ich obsadenie bude závisieť na dostupných finančných prostriedkoch; už schválený projekt pokrýva zatiaľ iba jeden výstup (beamline + endstation). Ťažisko využívania synchrotrónu bude v kryštalografii a výskume materiálov.

Vo svete je v prevádzke viac ako 50 zariadení pracujúcich ako zdroj synchrotrónového žiarenia a v roku 2014, pre ktorý je plánované uvedenie synchrotrónu v Krakove do prevádzky, sa Poľsko zaradí do "synchrotrónovej ligy", kam popri USA, Japonsku, niektorých štátoch Západnej Európy a Rusku patria aj Čína, Brazília a India. Keďže konkurenčný projekt synchrotrónu, ktorý sa mal postaviť v Brne, sa v rámci ČR nepresadil, bude Poľsko prvým štátom vo Strednej Európe, ktorý bude disponovať vlastným synchrotrónom.

Ján Ivančo, Fyzikálny ústav SAV
Bratislava, 29. jún 2010