Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Branislav Sitár.

O úspechoch slovenských vedcov na projektoch CERN

22. 2. 2010 | videné 1468-krát
Vo štvrtok 25. februára v CVTI SR pri šálke kávy odznie vedecká prednáška na tému "Experimenty na urýchľovači LHC v CERN".

Prednášať bude viceprezident Rady Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN, prof. Branislav Sitár z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC, najväčší stroj na svete, spustili po prvýkrát v Ženeve 10. septembra 2008. Hoci LHC vybudovali pre skúmanie najmenších známych objektov tvoriacich hmotu - elementárnych častíc - ide tiež o najväčší a najzložitejší stroj, ktorého prevádzku odborníci označujú za najväčší vedecký experiment v histórii ľudstva.

LHC je uložený v kruhovom tuneli s obvodom 27 kilometrov a vybudovali ho v hĺbke 50 až 175 metrov pod zemou, na francúzsko-švajčiarskej hranici neďaleko Ženevy.

Na výstavbe sa podieľali aj firmy zo Slovenska, konkrétne Firma Inspect vyvinula pre tieto roboty jedinečné snímače sily, ktoré zabraňujú preťaženiu robota. Firma VVÚ ZŤS Košice, dodávala roboty na manipuláciu s niekoľkotonovými magnetmi, v ktorých sa pohybujú častice a s ktorými treba manipulovať na milimeter presne.
Za vynikajúce výsledky v produkcii Robotického zariadenia pre polohovanie kryomagnetov v tuneli urýchľovača, získala košická firma prestížne ocenenie: ZLATÁ PLAKETA 2005.

Projekt LHC organizovalo 20 európskych členov CERN a pritiahol tisíce vedcov z 80 krajín vrátane Slovenska.

O experimentoch na urýchľovači LHC v CERN bude prednášať prof. Branislav Sitár, viceprezident Rady Európskej organizácie pre jadrový výskum Cern, z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

25. februára 2010 o 17.00 h

v Centre vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A , Bratislava.


Text: S.Klamová