Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Profesor Moritz Csáky.

Zlatá medaila SAV prof. Csákymu

23. 8. 2006 | videné 2770-krát
V stredu 23. augusta predseda SAV prof. Štefan Luby odovzdal vyznamenania aj prof. Jánovi Štenclovi a Eduardovi Drobnému.

Zlatú medailu SAV za dlhodobú odbornú podporu a spoluprácu s ústavmi SAV a významný prínos k rozvoju historických a kultúrnych vied u nás aj stredoeurópskom kontexte prevzal levočský rodák prof. Moritz Csáky, člen Rakúskej akadémie vied, emeritný profesor Univerzity v Graze, ktorý v apríli oslavoval svoje sedemdesiatiny. Profesor Csáky je svetovo uznávanou kapacitou v oblasti histórie, svoj výskum zameriava na dejiny a teóriu kultúry, vzájomný vzťah moderny, postmoderny a globalizácie, na dejiny Rakúska, Uhorska a Strednej Európy. Inicioval a viedol desaťročný prestížny transdisciplinárny výskum pod názvom Moderna – Viedeň a Stredná Európa okolo roku 1900.

Od začiatku deväťdesiatych rokov spolupracuje s Historickým ústavom SAV, Ústavom etnológie SAV, Filozofickým ústavom SAV a Ústavom slovenskej literatúry SAV. Na jeho podnet a s jeho odbornou garanciou Historický ústav SAV v roku 1998 zorganizoval mimoriadne úspešnú transdisciplinárnu medzinárodnú konferenciu o kolektívnych identitách na prelome 19. a 20. storočia. Zborník vystúpení na tejto konferencii, spracovaných do formy vedeckých štúdií, ktorý zostavil spolu s Elenou Mannovou z Historického ústavu SAV, pod názvom Kolektívne identity v strednej Európe v období moderny, patrí k základným zdrojom informácií o tomto období v habsburgskej monarchii v danom období. Na svetovom kongrese historikov v nórskom Oslo zaujala predstaviteľov historiografie z celého sveta, často z nej citujú autori z rôznych spoločenskovedných disciplín, ktorí sa zaoberajú interetnickýcmi vzťahmi v kultúrne heterogénnom prostredí Rakúska-Uhorska. "Pridám svoju osobnú skúsenosť z kongresu v Oslo, " porozprával v laudátiu podpredseda SAV Dušan Kováč. "Vystavil som tam na poličke niekoľko našich kníh, medzi nimi aj túto o kolektívnych identitách. Samozrejme, nemohol som poličku strážiť, mal som aj iný program. Ale vždy, keď som večer prišiel, táto kniha z poličky medzitým zmizla. Doplnil som poličku ďalšou, ale na druhý deň zmizla opäť. To je dôkaz, že účastníci kongresu naozaj prejavovali o knihu mimoriadny záujem," dodal Dušan Kováč s úsmevom.

"Zlatá medaila SAV je našim najvyšším vyznamenaním. A napriek tomu, že každé udelenie dôkladne zvažujeme, som presvedčený, že dnes sa dostáva do veľmi správnych rúk," konštatoval v krátkom príhovore predseda SAV prof. Štefan Luby. "Ako sme počuli v laudátiu, pán profesor Csáky je rodák z Levoče. Práve v Levoči je oltár, ktorý vykresal náš majster Pavol a ktorý má výšku 18 metrov. Najvyšší v Strednej Európe. Počuli sme, že ste napísali tridsať kníh," oslovil priamo oceneného prof. Štefan Luby. "Keď každej z týchto kníh prisúdim výšku jeden meter, postavili ste oltár s tridsaťmetrovou výškou. Pri odovzdávaní tejto medaily by som chcel oceniť celú tú široko koncipovanú plodnú spoluprácu s našou inštitúciou, poďakovať za ňu a zaželať do ďalších rokov veľa úspechov," dodal prof. Luby.



Čestná plaketa SAV pre prof. Jána Štencla

Predpoludním z rúk prof. Štefana Lubyho Čestnú plaketu SAV Jána Jessenia za zásluhy v lekárskych vedách prevzal rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity a prednosta gynekologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou I. Dérera v Bratislave prof. MUDr. Ján Štencl, CSc.

Ako v laudátiu konštatoval prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, prof. Štencl sa už od svojho príchodu na I. gynekologicko-pôrodnícku kliniku v Bratislave v roku 1964 venuje pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti. Zapája sa do rieršenia významných výskumných úloh ako zodpovedný riešiteľ a spoluriešiteľ. Možno uviesť rezortnú výskumnú úlohu o problémoch rizikovej gravidity, úlohu Ohrozený plod a prenášané tehotenstvo, dalšiu na tému Optimálny starostlivosť o tehotné s hypotrofiou plodu, ale aj iné. Ťažiskom jeho výskumnej činnosti bola problematika gynekologickej endokrinológie, vzájomné vzťahy matky a plodu v rámci fetoplacentárnej jednotky a účinok niektorých látok podávaných v tehotnosti alebo pri pôrode na myokard ženy. "Prof. Štencl medzi prvými v Československu rozvíjal invazívne a diagnostické liečebné postupy u plodu, ako je amniocentéza, intraamniálna transfúzia, fetoskopia, exanguináciu krvi u plodu priamou operačnou cestou, aj nepriamou prostredníctvom ultrazvuku," konštatoval laudátor. "Ako prvý v Európe operoval plod s vývojovou chybou uropoetického aparátu ešte v maternici. Celoplošne na Slovensku zaviedol a rozvinul diagnostickú a operačnú laparoskopiu." Z iniciatívy prof. Štencla sa na Slovensku celoplošne zaviedli niektoré metódy a medicínske postupy, ktoré sám rozvinul, ako cytologický skríning onkologických ochorení krčka maternice, systém starostlivosti a tehotnú a plod a ďalšie.



Eduard Drobný prevzal Pamätnú plaketu SAV

Pamätnú plaketu SAV pri príležitosti sedemdesiatin za celoživotné publicistické dielo prevzal aj vydavateľ jediného slovenského časopisu, ktorý sa venuje popularizácii vedy a techniky – mesačníka Quark – Ing. Eduard Drobný.

Pri odovzdávaní vyznamenania prof. Stefan Luby ocenil predovšetkým dlhoročnú spoluprácu jubilanta so SAV. Časopis Quark vychádza už 11 rokov a SAV je jeho spoluvydavateľom, Eduard Drobný bol donedávna aj jeho šéfredaktorom. Jeho významným prínosom pre rozvoj širšie chápanej vzdelanosti a kultúry je napríklad aj tetralógia Majstri štetca, Majstri slova, Majstri ducha a Majstri scény, ktorá vyšla vo vydavateľstve Perfekt.